”1900-talets formgivning tilltalar mig”

7 min läsning

Vad har en oljemålning av Nils Wedel, en golvlampa av Harald Notini och Carl Bergstens café-stol gemensamt? De är alla favoriter hos Knut Knutson och ingår i antikexpertens egen samling av modern design. I ett möte med Jenny von Platen berättar han om sin kärlek till förra seklets former.

Text och foto: JENNY VON PLATEN

ETT AV KNUTS BÄSTA minnen från tiden på Bukowskis är när han under ett hembesök 1983 upptäcker en Alvar Aalto-stol från 1930 bakom en dörr. ”Den här stolen som jag har med mig hit är ju inte samma stol, men den är ett av mina tidiga köp”. En annan favorit är golvlampan formgiven 1934 av Harald Notini, konstnärlig ledare på Böhlmarks.

På Uppsala Auktionskammare pågår förberedelserna inför auktionerna Design och Modern och samtida konst. Visningslokalen på Nybrogatan i Stockholm är fylld med möbler, mattor och konst från 1900-talet och det är ingen tillfällighet att det är här jag har stämt träff med Knut Knutson. Han är visserligen auktionshusets chefsintendent och huvudägare, men vad många inte vet är att Knut tidigt började intressera sig för formgivning från just detta århundrade.

– Men jag förknippas mest med stora skåp! säger han och skrattar.

Och visst gör han det efter alla avsnitt av Antikrundan. Han har varit med i programmet sedan starten 1989 och där mest värderat äldre föremål och mycket allmoge.

Av sina egna auktionsköp minns han många. Ett av de första var en golvlampa från Böhlmarks, formgiven 1934 av den i dag välkände Harald Notini. Knut har fortfarande kvar lampan och har tagit med den till vårt möte.

– Den här köpte jag i slutet av 1970-talet på Lunds Auktionskammare. Hela auktionssalen applåderade när jag till slut vann med ett bud på 350 kronor.

Vid den här tiden läste Knut juridik i Lund och på fredagseftermiddagarna, efter sista föreläsningen, roade han och de goda vännerna Jörgen Martinson och Jan Bäckman sig med välgörenhetsloppisar eller auktioner.

– Vi köpte keramik från Upsala-Ekeby och glas från Sandvik, det kostade absolut ingenting.

Då var de studenter i Lund. I dag är de bekanta för många genom Antikrundan där alla tre har medverkat. Jan Bäckman gick bort 2012.

– Allt började i mitten av 1970-talet med att vi tre träffade Gun van den Born.

OFTA ÅKTE DE TRE vännerna på auktion till Solhagen i Malmö, en dansbana som på fredagar förvandlades till auktionshall. Vid ett tillfälle ropade den kultur- och designintresserade Gun in e