Antik & Auktion
8 May 2024
Expertkunskap om antikviteter och konst Landets främsta antikexperter skriver kunnigt och intressant om antikviteter, arvegods och loppisfynd. Inspirerande reportage från vackra hem. Värdering och pristrender. Och läsarnas egna frågor om allt från dyrgripar till kuriosa. I Antik & Auktion står det goda hantverket alltid i fokus, liksom konstnärens spännande livshistoria.
...Läs merArtiklar från detta nummer
Bland tallar och 1900-talets klassiker
I ilons värld
Koll på konsolbord
Var erik bilén hittar en kunglig dopservis och lejon från 1200-talet? på auktionshusen förstås!
Det är snart sommar, så jenny von platen slår sig ner i en rottingfåtölj, med en god bok och smuttar ur ett grönt glas.
1700-talets blekta skönheter
Farväl till en herrgård
Auktionshuset
Antikfrågan
Malin sveholm, expert på vintagemode, drömmer om en loppis-kelly och skulle inte tacka nej till en schiaparelli-skapelse.