Stadsauktion

Fyndat på

TRIVSAMT I TORPET

FYND!

1. FOLKKONST MED KARAKTÄR. Byrån med underbar originalmålning i form av ådring har en invändig signering som berättar att tillverkningen har skett i Rättvik 1835. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 5 200 kr. Nu blommar det både ute och inne! Den somrigaste inredningen för trädgård och torp hittar vi på stadsauktionerna.

2. GLAS FRÅN 1900-TALETS MITT.Marja heter finska Saara Hopeas (1925–84) glas från Nuutajärvi/Notsjö. Formgivningsår är 1956. (Auktionsmagasinet Vänersborg) Utropspris 1 500 kr. Klubbat pris 1 200 kr.

3. STILSÄKER FORMGIVNING.Skålen med dekor av stiliserade lejonansikten är ritad av Anna Petrus (1886–1949) för Firma Svenskt Tenn under 1920-talet. Petrus var en av firmans första formgivare och samarbetet kom att få ett betydande avtryck inom det svenska moderna formskapandet. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 3 200 kr.

4. SLITTÅLIGA UTEMÖBLER.Trädgårdsgruppen Palissade är ritad av franska bröderna Ronan (f 1971) och Erwan (f 1976) Bouroullec för danska Hay. Möblerna är skapade för att passa in i såväl en klassisk trädgård som i storstadsmiljö och är gjorda av pulverlackerat stål. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 6 000 kr. Klubbat pris 3 000 kr.

BRA KÖP!

5. FINT STILLEBEN.Målningen, som är en blandning av akvarell och gouache, mäter 19,5 x 27 cm och är signerat av Otte Sköld (1894–1958). Sköld är förutom måleriet även känd för att ha bedrivit konstutbildning och förverkligat Moderna Museet i Stockholm. (Uppsala Auktionskammare) Utropspris 4 000–5 000 kr. Klubbat pris 8 500 kr.

6. AUKTIONSFYND TILL KÖKET. Den emaljerade grytan kommer från Husqvarna. I över 325 år har Husqvarna erbjudit allt från vapen, symaskiner, spisar och motorcyklar till dagens utomhusprodukter. (Garpenhus Auktioner) Utropspris 500 kr. Klubbat pris 200 kr.

7. EFFEKTFULL KRUKA.Ytterfodret Alba är ritat av Arthur Percy (1886–1976) för Gefle porslinsfabrik under 1900-talets andra kvartal. Percy började 17 år gammal som assistent åt en dekorationsmålare. (Göteborgs Auktionsverk) Utropspris 1 000 kr. Klubbat pris 600 kr.

8. MED KÄNSLA AV SOMMAR. Carl Malmstens (1888–1972) fåtölj Farmor gör sig bra med tyget Fruktträd, ritat av Cecilia Hall (1944–2010) för Jobs Handtryck. (Uppsala Auktionskammare) Utropspris 4 000–6 000 kr. Klubbat pris 3 600 kr.

FYND!

9. TYPISKT FÖR 1700-TALET. Det pastorala landskapet med et