Skattletare erik bilén hittar figuriner för miljonbelopp och en förgylld soffa som tillhört ludvig xv.

Skattletare Erik Bilén hittar figuriner för miljonbelopp och en förgylld soffa som tillhört Ludvig XV.

INTERNATIONELLAAUKTIONER

1. FIGURINER FÖR MILJONBELOPP. På Artcurial dök ett par 40 cm höga figuriner i form av fåglar på lövklädda grenar upp och lockade till extrem budgivning. När budkampen väl var avslutad fick vinnande budgivare punga ut med 1 407 000 kr (339 000–565 000). De är tillverkade cirka 1740–45 enligt en modell som ritades 1735 av Johann Joachim Kändler (1706–75) för Japanska palatset i Dresden och specifikt för August den Starkes (1670–1733) inredningar.

2. SÄNG VÄRDIG EN KUNG. Den praktfulla sängen har en huvudgavel med iögonfallande ornamentering. Mittmotivet föreställer Apollon, som i antikens mytologi var ljusets och konsternas gud, omgiven av solstrålar. Nog passar det bra att vakna upp under beskydd av solguden. Den engelsktillverkade drygt 200 år gamla sängen såldes till ett slutpris på 79 000 kr på Lyon & Turnbull. Utrop saknas.

3. MODE FRÅN SLUTET AV 1700-TALET. Porslinskoppen med tillhörande underfat, som är daterad 1793, är dekorerad med motiv inspirerade av väggmålningar från den antika staden Pompeji som återupptäcktes under 1700-talet. Tillverkningen har skett hos den kejserliga porslinsmanufakturen i Wien. Köparens kvitto landade på 41 000 kr (10 000–17 000) på Dorotheum.

4. BROSCH FÖR EN DROTTNING. Broschen, med två stora rosa topaser omringade av diamanter infattade i guld och silver, kan dateras till omkring 1860. 1901 köptes den av prinsessan av Wales (1867–1953), sedermera drottning Mary, och för ett antal år sedan var den ute till försäljning igen och då med proveniens även från prinsessan Margaret. Nyligen hittade den återigen en ny ägare som fick betala

662 000 kr (39 000–66 000) på Christie’s.

5. GUDOMLIGA SKULPTURER. De 60 cm höga änglarna hade flugit in till Dorotheum, där de bytte ägare till priset av 47 000 kr (18 000–23 000). Tillverkningen har skett i Österrike under slutet av 1700-talet och de är än i dag i gott skick. Vilken kyrka de ursprungligen har suttit i är inte känt. Sannolikt har de gallrats ut vid en modernisering, vilket ofta är fallet med kyrkliga inventarier.

6. EFTERTRAKTAT STILLEBEN. Målningen med rosor, tulpan och pioner, 42 x 32 cm, är signerad 1827 av Cornelis van Spaendonck (1756–1840). Spaendonck föddes i Holland och utbildade