Festliga tider

2 min läsning

Till studenten, brudparet, konfirmanden, mamma ... eller till dig själv för att våren är här. Allt man kan önska finns på auktionshusen – här är gåvorna som vi på redaktionen både vill ge och tacksamt ta emot.

EDITIONSCHEFMARI JANSON

1. DEN DANSKA SILVERSMEDEN

Gertrud Engel designade det romantiska och stilrena armbandet för A Michelsen 1953. Klubbat för 2 400 kr (2 000), Bukowskis.

2. INRAMAD, SIGNERAD litografi av Einar Jolin, 45 x 55, numrerad 314/360, 600 kr (1 000), Dalarnas Auktionsbyrå.

3. UNDERBART KITSCHIG fransk trearmad mässingsstake med rosor i rosa och vitt porslin, höjd 30 cm. 300 kr (300) Karljohan Auktioner.

4. TEAKFÅGELN är otydligt signerad men vad gör det? Skulpturen är 24 cm, daterad 1957 och har ben och näbb i mässing, utrop 1 000 kr, Crafoord Auktioner.

5. NILS FOUGSTEDT för Svenskt Tenn, 1930, formfulländad servis md tekanna, gräddkanna och sockerskål.

1 400 kr (2 000), Crafoord Auktioner.

6. EN 100 ÅR gammal tvättservis från Rörstrand passar perfekt till saft och jordgubbar. 200 kr (400), Olséns Auktioner.

7. FINT I KÖKET. Sleven med originalmålning och vacker patina såldes med en lockburk daterad 1845, 1 200 kr (900), Dalarnas Auktionsbyrå.

ART DIRECTOR OSCAR FJELLMAN

1. TILL SAMLAREN. Tobaksburk av Carl Elmberg i gjutjärn från Näfveqvarns bruk, 1900-talets första hälft. Klubbad för 1 600 kr (4 000), Stockholms auktionsverk.

2. PYNT TILL BORDET. Ljusstake i järn, signerad Lars Jaensson. 450 kr (600), Auktionshuset Thelin & Johansson.

3. OLJEMÅLNING av Peter Frie, No. II, 28 x 18 cm. Klubbad för 30 000 kr (25 000–30 000), Stockholms Auktionsverk.

4. STARK FORM. Wiwen Nilsson i mitt hjärta. Här en brosch i silver. Klubbat pris 1 300 kr (1 500), Crafoord Auktioner Lund.

5. REDIG START. 50 delar Ruska av Ulla Procopé från Arabia.

Såld för 1 300 kr (1 200), Auktionshuset Kolonn.

6. SVENSK DESIGN. Carl Malmsten har gjor