Rosetter

1 min läsning

Ordet betyder liten ros på franska och den har varit i fokus på allt från modehusens visningar till Nobelfesten. Rosetten är en av årets trenddetaljer och vi hittar förstås de vackraste rosettprydda föremålen på auktionshusen.

Av CAROLINE HOLMBOM WINERDAL Foto: RESPEKTIVE AUKTIONSHUS

STILFOKUS

1. VASER MED GRAVERAD DEKOR av bland annat blommor, blad och rosetter, 1700/1800-tal. Klubbslag kom vid 2 500 kr(1 500 kr), Stockholms Auktionsverk Magasin 5.

2. MARCEL WANDERS TAKLAMPA Bell Lamp för Moooi i grönfärgat glas med guldpläterad rosett. Höjd 36 cm. Högsta bud 2 200 kr(3 000 kr) på Stockholms Auktionsverk Sickla.

3. BROSCH/BRÖSTSMYCKE i rosettform med hängande kläpp, daterad 1800/1900-tal. Tillverkad av gulmetall med glasstenar, höjd 8,5 cm. 1 900 kr (600 kr), på Auktionshuset Kolonn.

4. KRÖNANDE DEKOR AV BANDROSETT och kärve har den sengustavianska soffan från 1800-talet. Längd ca 183 cm. Klubbad för 2 811 kr(3 000 kr) på Göteborgs Auktionsverk.

5. ETT STILIGT UR på rosettbrosch med vit urtavla och rubinrött hölje. Värderad till 1 855 krpå Lawrences Auctioneers.

6. DRYCKESKANNA I SILVER från 1800-talet med dekor av frukter och rosetter. Stilen är barock och hemvist troligen Norge. I locket finns ett infällt danskt mynt med texten Christianus IIII D:G: Dania, 1618. Klubbslag kom vid 12 200 kr(12 000 kr), Stockholms Auktionsverk Magasin 5.

7. ETT PAR GUSTAVIANSKA SPEGELLAMPETTER, tillverkade av Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758–1799). Krön med dekor av bandrosett och lagerfestonger, ram med blad- och pärlstav och ljusarmar av mässing. Klubbade för 34 000 kr (20 000–25 000 kr), Christopher O’Regan Collection/Stockholms Auktionsverk Fine Art.

8. ETT PAR FRANSKA APPLICKER i förgylld brons från 1800-talets andra hälft. De har formen av pilkoger hängande i bandrosett med utsvängda ljusarmar, höjd 72 cm. Klubbade för 22 000 kr (15 000–18 000), Stockholms Auktionsverk.