Internationella auktioner

1. VÄLKÄND FIGUR. Kaffekannan är tillverkad hos Meissen omkring 1750/60 och har ett festligt figurmönster av den välkände porslinsmålaren Franz Ferdinand Mayer (verksam cirka 1745–76). Framsidans figurscen visar Harlekin, som var teaterformen Commedia dell’artes mest kända rollfigur. Till en början var han en tämligen dum och trögtänkt figur avbildad med en kostym av färgglada lappar, vilka symboliserar fattigdom. Så småningom fick han gestalta en mer kvicktänkt person och kostymen fick sin typiska form med olikfärgade romber. Vinnande budgivare betalade
41 000 kr (33 000–44 000) på Lempertz.

2. FRODIGT MÖNSTER. Den vävda tapeten från det sena 1500-talets Belgien dök upp på Koller, som redovisade ett slutpris på 408 000 kr (242 000-363 000). Denna typ av väggbeklädnad var speciellt omtyckt i norra Europa och förutom det dekorativa värdet hjälpte de till att hålla värmen vintertid. Vävda tapeter med växtmotiv, gärna i kombination med fågelmönster och fantasidjur, kallas verdure, som härstammar från franskans ord för grönska.

3. POPULÄR STEN. Den lilatonade bägaren, tillverkad under slutet av 1800-talet i England, är framställd av ett slags fluorit (mineral) som kallas Blue John. Mineralen bröts i Derbyshire, och kallas därför även för Derbyshire Spar. Den var populär under 1700 och 1800-talen och användes då till många olika inredningsföremål. Högsta bud med pålagda auktionsavgifter gav bägaren ett pris på 34 000 kr på Lyon & Turnbull. Utrop saknas.

4. GAMLA ANOR. Marmorbordet är sammansatt i modern tid av delvis äldre delar som kan dateras till 1200-talet. Skivans mönster är gjort i mosaiktekniken cosmati. Benämningen kommer från den italienska familjen Cosmati, som omkring 1200-talet blev känd för geometriska steninläggningar. Dessa användes till både skulpturer och arkitekturelement och spreds inte bara runt om i Italien. Ett av världens finaste exempel finns i Westminster Abbey. 136 000 kr (87 000–131 0000) blev bordets slutpris på Dorotheum.

5. PROVENIENS FRÅN SLOTT. Bokstödet av marmor och järn kommer från biblioteket på schweiziska slottet Château de Courtaney à Avry. Det är tillverkat i barock i typisk balusterform (upprätt vasformigt stöd med grund i den klassiska antiken) under senare delen av 1600-talet. Nyligen såldes det på Koller där högsta bud med pålagda avgifter resulterade i slutpriset 42 000 kr
(36 000–60 000).