”andra hand i första hand är vår devis”

När KARIN ANDERSSON och JOHAN ERIKSSON tog över huset i Partille var fasaden målad i brun plastfärg och insidan gick i bruna, röda och orange nyanser. I dag är det svårt att tro att den vackra villan från 1920-talet sett ut på något annat vis. Med stor förståelse för bevarandefrågor har huset återskapats till sin ursprungliga karaktär.

Av ERIK BILÉN Foto FANNY RÅDVIK

Det trivsamma vardagsrummet domineras av en kelimmatta med mustiga färger som sätter tonen för resten av rummet. Mitt på golvet tronar ett soffbord från 1930-/1940-talet och till vänster en fåtölj från seklets mitt. Mot väggen står en spegel i nyrokokostil från 1900-talets första hälft.

Till det i dag gråmålade huset leder en klassisk grusgång som kantas av prunkande rabatter. Den välskötta villaträdgården bjuder på blomsterprakt i många rabatter och odlingsbäddar. Gammaldags perenner blandas med grönsaker och förstås favoriten dahlia.

– Innan vi köpte huset bodde vi i lägenhet inne i Göteborg, men jag har alltid haft en dröm om att odla. Nästa projekt är ett växthus, som vi kommer att bygga av gamla fönster. Jag älskar att vara ute i trädgården och att kunna plocka in blommor som jag har odlat själv är fantastiskt. Växter är ju det som gör att inredningen får liv, säger Karin.

NUMERA KAN KARIN njuta av att plocka in blommor från tidig vår till sen höst, då hon har gjort ett genomtänkt växtval med sorter som avlöser varandra i rabatterna. En vacker blombukett, hur fin den än var, räckte emellertid inte för att skapa atmosfär när paret tog över. En lång och krokig väg med många timmars arbete har tagit huset till det skick det är i i dag.

– När vi tog över var det en helt annan stil här. Huset renoverades under 1960-talet och på den tiden gick de ganska hårdhänt fram. Fasaden målades med brun plastfärg, medan samma typ av färg i nyanser av brunt, rött och orange valdes till insidan. I dag har vi målat om huset med bättre färg, vilket känns bra både med tanke på miljön och fasadens livslängd, berättar Johan.

Direkt efter husköpet satte Johan och Karin ivrigt i gång med att undersöka golv och väggar för att se vad som doldes bakom spånskivor och plastmattor. Men de insåg snabbt att det inte fanns så mycket ursprungligt kvar.

– Vi flyttade först in 2019, två år efter övertagandet. I efterhand kan man nog säga att vi var lite naiva – det var betydligt mer att göra än vi trodde. En hel del av renoveringarna har jag gjort själv, säger Johan medan Karin fyller i och berättar