Ett äkta kuriosakabinett

1 min läsning

Antikmässans bästa monter: ett skåp. Men inte vilket som helst, utan Knutssons kuriosakabinett. Som ett litet museum på fem hyllplan.

Av MARI JANSON Foto CHRISTINA UHLIN

ÄLDST OCH DYRAST – och många små utställningar i sig. Urnan ovanpå skåpet är från neolitisk tid (3000–1500 f.Kr) i Kina och kostar 65 000 kr. Bredvid står makalösa barockljusstakar i försilvrad mässing, gjorda av en gördelmakare 1680 (150 000 kr) och mässingsstakar från Bara kyrka i Västergötland (110 000 kr). Mest värdefullt är ett stop i elfenben med en medalj från slaget i Breitenfeld 1631, 180 000 kr.

VANITASSTILLEBEN. Skulpturen i buxbom från 1700-talet (24 000 kr) spinner vidare på barockens vanitastema, som skulle påminna om döden och livets förgänglighet. 26-sidig dryckesspelstärning i serpentinsten från 1600-talet och timglas i valnöt från 1800-talet (14 000 kr). Ljusstaken kommer från Nürnberg, 1600-tal (14 500 kr). Ett inramat 1600-talstryck visar döden (4 500 kr).

FAR OCH SON. Bo och Fredrik Knutsson driver Bo Knutsson Antik och konsthandel i Vänersborg och i Stockholm. Båda är experter i Antikrundan och starka profiler bland Sveriges antikhandlare. Kuriosakabinettet har de alltid.

– Vi säljer saker och det tillkommer nya, förstås. Det svåra är att hitta föremålen som håller måttet, säger Bo Knutsson.

– Främst kommer de från privata samlingar, många vänder sig direkt till oss eftersom det historiskt intressanta har blivit lite vår nisch. Varje litet objekt har en särskild historia i sig.

STOPET I ELFENBEN (180 000) har en förgylld silvermedalj från slaget vid Breitenfeld 1631 och det lilla lejonet i brons är så tidigt som 1400- eller 1500-tal (32 000 kr). Elfenbensramen med Gustav II Adolf (75 000) är också från första halvan av