Äntligen trädgårdstider!

2 min läsning

Det är hög tid att flytta ut i trädgården och njuta av värme och sol. De finaste detaljerna till livet utomhus finns i vanlig ordning på auktion och andrahandsmarknaden.

Av CAROLINE HOLMBOM WINERDAL FOTO: ERIK KARLSSON, LINA ROOS, RESPEKTIVE AUKTIONSHUS

HÅLL UTKIK EFTER KUDDVAR i olika storlekar på loppis och auktion. De fungerar fint som tåliga underlag till trädgårdens alla sittplatser.

1. CHARMIG SAFTBRICKA från 1940-talet med två tillbringare och sex glas. Auktionens vinnare fick betala 500 kr (500) på Formstad Auktioner.

2. TRÄDGÅRDSFONTÄN I FORM av en fisk i patinerad metall. Daterad 1900-tal och höjd cirka 23 cm. Högsta bud: 6 500 kr (3 000) på Stockholms Auktionsverk Magasin 5.

3. ROTTING ÄR BÅDE STILIGT och hållbart. Detta set från 1900-talets andra hälft auktionerades ut på Stockholms Auktionsverk Helsingborg. Klubbslag kom vid 1 701 kr (2 000).

4. DE FÄRGLITOGRAFISKA trycken ur C A M Lindmans Bilder ur Nordens Flora(A. Börtzells Tr AB Sthlm, 1922) bjuder på härlig växtprakt. 205 lösa tryck klubbades för 1 100 kr(3 000) på Stockholms Auktionsverk Sickla. Bladmått 23,5 x 15 cm.

5. YTTERFODER I TENN med dekor av lejonmaskaroner. Höjd cirka 17 cm, längd 25,5 cm och bredd 16 cm. Högsta bud: 2 400 kr(2 500) på Södermanlands Auktionsverk.

6. ETT PAR VÄDERBITNA urnor med en höjd på 53 cm, såldes på Lawrences Auctioneers. Klubban slog på 802 kr (401).

7. NÄTT TRÄDGÅRDSSOFFA i bemålad metall, bredd cirka 90 cm. Högsta bud: 1 900 kr (2 500) på Höörs Auktionshall.

8. EN BRICKA BEHÖVS förstås till att bära ut fika i trädgården. Den här i rostfritt stål med rottingklädda handtag är formgiven av Folke Arström för Gense. Längd 62 cm. Högsta bud: 800 kr (1 500) Stockholms Auktionsverk Malmö.

9. ATT SAMLA REGNVATTNET i en tunna är både praktiskt och dekorativt. Vattentunnan i ek är försedd med hjul och har en höjd på 77 cm och diameter på 49 cm. 1 300 kr (1 500 ) Växjö Auktionskammare,

10. FOLKE BENSOWS Trädgårdsbänk No 2 i bemålat gjutjärn och trä från 1900-talets första hälft. Höjd 56 cm o