Antika skatter i brösarp

Från den ena mässan till den andra. Varje år invaderas en skånsk by med 700 invånare av tusentals antikentusiaster. På Antikmässan i Brösarp bjuds besökarna på antikviteter av hög klass, allmoge och prylberg av udda ting – allt inbäddat i en personlig och mysig atmosfär.

Av PETTER EKLUND Foto CHRISTINA UHLIN

HUNDFIGURINER HAR SINA SAMLARE.
”Hundmänniskor är tokiga. Jag vet för jag har en labrador”, säger Thomas Schulman, antikhandlare från Helsingfors, med en stilig monter präglad av människans bästa vän och andra djur. Mops i bemålad gips, 1 600 kr, och katt, 1 000 kr. Undertill syns hundar med nickande huvuden, 600 och 200 kr. Kolonnskåpet i mahognyfaner är danskt från 1800-talets andra hälft. 13 000 kr.Ett par plåtlejon, 17/1800-tal, 3 500 kr. Tavla med fruktstilleben, 5 600 kr.

Det handlas friskt på denna klassiska kvalitetsmässa. Ett allmogeskåp bärs ut genom dörren. En trave tallrikar packas in. En porslinsmops byter ägare, bättre begagnade nallar får nya hem. Ett mystiskt allmogeföremål stoppas i baksätet på en bil. Det är många möten med gamla vänner, skratt bland kristallkronor och svepaskar. Historier berättas.

– En mässa i en by på 700 invånare, då måste det vara något speciellt. Vi fokuserar på originalskick, proveniens och kulturhistoria, säger mässgeneral Jan-Erik Öhgren, som tillsammans med Christian von Grothusen har drivit Brösarpsmässan sedan 1994.

Upprinnelsen var lågkonjunkturen i det tidiga 1990-talet, då krögaren på Brösarps världshus – äggakakans epicentrum – ville försöka ordna något publikt i byn. Det blev succé och mässan blev återkommande.

Föremålen här präglas av vackert slitage, naggar och fläckar som är tecken på levda liv. På så vis är Brösarpsmässan en ovanligt mänsklig mässa, vi kommer nära de som levt före oss. Det är viktigt att komma hit, se, känna, uppleva sakerna på riktigt.

GÄSTERNA ÄR OFTA LÅNGVÄGA. Göteborg, Västergötland, Småland, Skåne. Parkeringarna är välfyllda, det är inte den klimatsmartaste av mässor, men inget är nytillverkat, så det må vara förlåtet.

Mässan visas numera i tre olika lokaler. Den största är en före detta färg- och mattaffär, charmigt oglamourös, men det döljs av föremålens närvaro. Några stycken handlare av modernare ting har bjudits in för att ge utbudet större spännvidd. Brösarps Moderna går annars av stapeln på höstarna. Att mixa föremål från olika tider är inget problem, det ger mer sväng och spänning.

– Ne