Antik & auktions erik bilén hittar skatterna på de internationella auktionerna.

Antik & Auktions Erik Bilén hittar skatterna på de internationella auktionerna.

1. 1800-TALSSILVER PÅ ROMERSKT VIS. Skålen, en så kallad grande coupe, av silver är stämplad av Joseph Craddock & William Ker Reid i London 1819. Förlagan är den berömda Warwick-vasen, en romersk marmorvas. Vasen upptäcktes vid Hadrianus villa i Tivoli under 1770-talet och efter en tid köptes den av earlen av Warwick, vars namn gav upphov till benämningen. Avgörande bud blev

232 000 kr (139 000–208 000) på Piguet.

2. TEXTILKONST PÅ HÖG NIVÅ. Den eleganta herrocken i ylle med kantband av guldspets är sydd i England omkring 1700-talets mitt. Modellen kallas justaucorps, en åtsittande knäppt herrock med långa skört, som så småningom utvecklades till den moderna kavajen. Högsta bud: 53 000 kr

(43 000–86 000) på Casco Bay Auctions.

3. INFLYTELSERIK KEJSARINNA. Broschen av guld, emalj, diamanter och rubiner är stämplad omkring år 1900 hos den legendariska juveleraren Fabergé i Sankt Petersburg. Guldmyntet i mitten är daterat 1766 och föreställer kejsarinnan Katarina den Stora. Köparen på Sotheby’s fick betala 287 000 kr

(156 000–234 000).

4. URÅLDRIG TRADITION. Vikskärmar har använts som rumsavdelare och dekorativ inredningsdetalj i Kina i minst 2 000 år. Trenden spreds och blev populär i europeiska högreståndshem under 1600- och 1700-talen. Vikskärmen i par från det sena 1600-talet, signerad av Kano Chikanobu (1660-1728), såldes på Christie’s och betalades med

1 700 000 kr. Utrop saknas.

5. FULLÄNDAD ROKOKO. Den franska rokokon kom att få enorm spridning under 1700-talets första hälft och vidareutvecklades i olika riktningar på flera håll. En av de mest utsvävande varianterna skapades för palatsen i Potsdam och Berlin av Fredrik den Stores arkitekter. Sannolikt är spegeln som såldes på Lempertz ritad av slottsfavoriten Johann Michael Hoppenhaupt (1685–1751). Köparens nota visade

215 000 kr (170 000–200 000).

6. HYLLNING TILL SOMMAREN. Paret terrakottaskulpturer föreställer små nakna barngestalter, så kallade putti, som bär dignande korgar med sommarens frukter, bär och blommor. Troligen är förlagan ritad av Joseph Deschamps (1743–88), som var verksam som skulptör och bland andra anlitad av Marie-Antoinette. Avgörande bud inklusive avgifter landade på 175 000 kr (93 000–139 000) hos Lempertz.

7. STOR KONST I LITET FORMAT. Oljemålningen i storleken 28 x 26 cm är signerad av ingen mindre än Pierre-Auguste Renoir (1841–1919). Den är sannolikt utförd 1895. Detta år köpte Renoir och hans fru ett sommarhus i byn Essoyes och här kom den store konstnären att ägna s