Stadsauktion

Fyndat på

SOMMARFAVORITER

1. SUSANNE HETER SPEGELN av flätad pil med upphängningsband av läder. Den är formgiven av Bengt Ruda (1918–99) och var i produktion på Ikea under 1960-talet. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 1 000 kr.Klubbat pris 1 200 kr.

Varför köpa nytt när allt finns på auktion? Det frågar sig Erik Bilén – som alltid hittar säsongens bästa köp på stadsauktionerna.

2. NATURNÄRA FORMSPRÅK.Grönglaserad vas med organisk form och dekor, kännetecknande för jugendstilen omkring förrförra sekelskiftet. (Stadsauktion Sundsvall). Utropspris 800 kr. Klubbat pris 650 kr.
3. DET TREBENTA BORDET med kulformade fötter kallas Alberts-bordet. Det kommer från Alberts i Tibro och är ritat under 1950-talet. Skivan tillverkades av teak och jakaranda, i detta fall teak. (Crafoord Auktioner) Utropspris 1 500 kr. Klubbat pris 2 200 kr.
4. SAFT TILL STORA SOMMARKALAS. De tre kannorna i mitten är skapade av Monica Bratt (1913–61) för Reijmyre. Bratt formgav ett stort antal produkter, varav några tillverkades ända in på 1990-talet. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 800 kr.
5. ÄLSKAD SOFFA.Soffan ur serien Paradiset och NK:s Triva-serie är formgiven av Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-97) under 1950-talet. Den första soffan ställdes ut på Nationalmuseum 1957. Auktionens exemplar har nedsutten stoppning, ett problem med stoppmöbler från denna tid. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 1 400 kr.
6. PERFEKT TILL SOMMARSTUGAN. Den klassiska trasmattan hör hemma i äldre lantlig miljö, men det var först under 1870-talet den började dyka upp i hemmen. Auktionens matta är närmare nio meter lång. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 2 400 kr.
7. POPULÄR SEDAN 1960-TALET. 1969 lanserades Bruno Mathssons (1907–88) Jetson, som med unik design och utmärkt komfort har varit en favorit sedan dess. Här såldes ett exemplar med ljus tygklädsel och detaljer av läder. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 4 500 kr. Klubbat pris 4 500 kr.
8. ALLT GÅR ATT HITTA.Gräsklipparen från 1900-talets första hälft är tillverkad på Norrahammar, grundat 1877. (Södermanlands Auktionsverk) Utropspris 800 kr. Klubbat pris 350 kr.
9. FÖRVARING BEHÖVS ALLTID. Trälådorna från 1900-talets första hälft har bland annat använts av Svenska Sockerfabriksaktiebolaget och Eve Margarin. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 750 kr.
10. KLASSIKER FRÅN 1960-TALET. Trädgårdssoffan på hjul är formgiven av Elsa Stackelberg (1929-2014) under 1960-talet