Europe
Asia
Oceania
Americas
Africa
Expertpanelens svar på dina frågor om antikviteter
Redaktör MARIE KEITES
Är de här tallrikarna värda något? De fyrkantiga har måtten 28x19, de runda 22 cm. Nyfiken i Helsingfors De båda tallrikarna är tillverkade i Japan på sent 1800-tal eller tidigt 1900-tal. Detta är vad
Vi vet att dessa gavs i gåva för 101 år sedan. Innan dess hade de stått i ett hotell. Vad kan det vara för material? Ålder? Värde? Jag brukar bara diska dem, men kan man putsa upp dem på något vis? Lo
Vi har allt fler ljusslingor på balkonger och i trädgårdar, vi budar hej vilt på gammalt julpynt, letar efter riktiga glaskulor till granen och priserna på äldre tomtar stiger i raketfart. Nu är det ä
Jag är en trogen prenumerant sedan många år tillbaka. Jag har fått ärva en del silversaker nyligen och bland annat denna vinkanna. Jag undrar vem som har gjort denna och värdet? Den är 28,5 cm hög och
IEngland kunde man göra pålagda reliefdekorer redan på 1700-talet, men först på 1830-talet började man applicera blå druvklasar och blommor i relief på vita tekoppar. De svenska porslinsfabrikerna kop