Europe
Asia
Oceania
Americas
Africa
Expertpanelens svar på dina frågor om antikviteter
Redaktör MARIE KEITES
Vi vet att dessa gavs i gåva för 101 år sedan. Innan dess hade de stått i ett hotell. Vad kan det vara för material? Ålder? Värde? Jag brukar bara diska dem, men kan man putsa upp dem på något vis? Lo
Är de här tallrikarna värda något? De fyrkantiga har måtten 28x19, de runda 22 cm. Nyfiken i Helsingfors De båda tallrikarna är tillverkade i Japan på sent 1800-tal eller tidigt 1900-tal. Detta är vad
1. LJUS I VINTERMÖRKRET. Det är inte ofta som man hittar föremål från 1950-talet i nyskick. Men ljuslyktorna med kupor i grönt glas och hållare i mässing med rottinglindade handtag ser näst intill oan
Om ett hem förtjänar att kallas ombonat och nostalgiskt är det nog Helena och Erik Forsbergs Villa Sagan i Helsingborg. Här knarrar de hundraåriga trägolven hemtrevligt, medan inredningen välkomnar be
Vi har allt fler ljusslingor på balkonger och i trädgårdar, vi budar hej vilt på gammalt julpynt, letar efter riktiga glaskulor till granen och priserna på äldre tomtar stiger i raketfart. Nu är det ä