Var erik bilén hittar en kunglig dopservis och lejon från 1200-talet? på auktionshusen förstås!

Var Erik Bilén hittar en kunglig dopservis och lejon från 1200-talet? På auktionshusen förstås!

INTERNATIONELIA AUKTIONER

1. KUNGLIG DOPSERVIS. Servisen om tre delar har tillhört flera kvinnor i det engelska kungahuset. Muggen, stämplad i London 1776, var en dopgåva till prinsessan Mary (1776–1857). Hon skänkte den senare till prinsessan Mary Adalaide (1833–97), som i samband med sitt dop även fick kannan och koppen daterade 1833. Nästa ägare blev drottning Mary av Storbritannien (1897–1965), men vem som därefter har ägt servisen är inte officiellt. Nyligen såldes den på Sotheby’s, som redovisade ett slutpris på 313 000 kr(157 000–235 000).

2. 200-ÅRIG VAGGA.På Freeman’s dök en ovanlig vagga upp och lockade till imponerande budgivning. Utropet på 8 000–12 000 kr räckte inte långt. Vinnande budgivares kvitto landade på hela 336 000 kr! En etikett berättar att vaggan är tillverkad av firman Seaver & Frost, som var verksam i Boston 1799–1802. En så gammal amerikansktillverkad möbel med etikett kommer sällan ut på marknaden.

3. SÄLLSYNTA BESTICK. Kniven och gaffeln av järn, mässing och pärlemor i barock är tillverkade under 1600-talet. De auktionerades ut på Lempertz, där högsta bud inklusive avgifter gav besticken ett pris på 42 000 kr (22 000–28 000). På 1600-talet var bestick i samma utförande mycket sällsynta. Det var först från seklets mitt som gaffeln blev allmänt förekommande hos den europeiska överklassen, medan det dröjde ända in på 1800-talet innan hela befolkningen kom att använda den.

4. GLITTRANDE SOMMARSOL. Oljemålningen av Paul Signac (1863–1935) från 1887 visar en vy över Parisförorten Asnières. Den är ett fint exempel på hur Signac, liksom kollegan Monet, ett antal år in på 1880-talet övergick från ren impressionism till den pointillistiska riktningen – där konstnären la färgen i form av små punkter på duken. Efterhand blev Signacs målningar allt mer abstrakta och på så vis fick hans verk stor betydelse för det tidiga 1900-talets begynnande modernism. Målningen kostade 66 miljoner kr(61–82 miljoner) på Sotheby’s.

5. MÖBEL MED SAGOFIGUR. Konsolbordet har en fantasifull utformning med en grip som håller en lagerkrans och på samma gång bekämpar en orm. Figurscenen är sannolikt inspirerad av familjen Duke of Ottertons vapensköld. Möbeln har stått på familjens gods sedan den tillverkades och har bevarats i ett ursprungligt skick. Det ko