Antikfrågan

9 min läsning

Expertpanelens svar på dina frågor om antikviteter

Redaktör MARIE KEITES

SKRIV TILL OSS!

KEJSERLIG ASK

Jag har ärvt en smörask efter min pianolärarinna och vad jag vet så gjordes den till hennes föräldrars bröllop. På asken är 29 juli 1901 och ett monogram ingraverat. Familjen emigrerade till Finland under den ryska revolutionen. Jag använder asken dagligen och för mig är den ovärderlig, men det skulle vara roligt att få veta mer om den samt värdet. Den har stämplar på alla delar och jag tror att fabriken heter Morosov. Vågar jag putsa den?

Helena

SVAR: Den fina fasettslipade glasskålen i silverfattning kan mycket väl faktiskt vara tänkt som en kaviarskål! Stadsstämpeln för S:t Petersburg visar att den är tillverkad under 1800-talets sista kvartal och tillverkare är helt riktigt firma Morosov – en av de stora och mest kända i guld- och silverbranschen. Firman var också kejserlig rysk hovleverantör.

Jag värderar skålen till 8 000–10 000 kr. Om du vill ha den blank fungerar vanlig mässingsputs, men annars är det snyggt med lite patina.

Tomas Persson

EXPERTPANEL

CHARLOTTE STRÖMSTEDT

MÖBLER & FOLKKONST

ANDERS HALLONSTEN

MATTOR

ANTONIA BERGLUND

UTLÄNDSK KERAMIK

THOMAS LINDBLAD

PLAST

CAMILLA BEHRER

SVENSK KERAMIK

BO W HÖGLUND

VAPEN

TOMAS PERSSON

SILVER

MARIA GRANSTRÖM

MODERN DESIGN

SANDRA BRAUNS

SMYCKEN

INGER JOHANSON-THOR

BÖCKER

TORD GYLLENHAMMAR

SVENSK KERAMIK

PEDER LAMM

MÖBLER

PEDRO WESTERDAHL

KONST

PETER PLUNTKY

LEKSAKER & TECHNICA

PETRI HEINONEN

MÖBLER

PIA STAËL VON HOLSTEIN

TEXTILIER, ASIATISKT

BÖRJE A Y ÅKERBLOM

GLAS

ULRIKA RUDING

MODERN DESIGN

BLICK FÖR DJURMOTIV

Jag köpte denna etsning på auktion och jag tycker att hästarna är så skickligt gjorda. Konstnären är Greta Gerell. Det vore roligt att få veta lite mer om Greta! Och finns det något värde i den?

Lena

SVAR:Greta Gerell (1898–1982) var målare och grafiker. Hon var dotter till en generalkonsul och utbildade sig efter sommarkurser på Althins sommarskola på Konstakademin 1915–20 samt på Axel Tallbergs etsarskola (vilket vid den här tiden torde ha varit en gedig