Sol i sinnet – både ute och inne

5 min läsning

Utemöbler från Grythyttan, frukosttallrikar av Stig Lindberg eller en stråhatt från Prada? Här är vårfina tips från stadsauktionerna.

Fyndat påSTADSAUKTION

1. LIKT EN 1600-TALSMÅLNING.Richard von Hofstens (f 1984) fotografi Tulpan är signerat och daterat 2014. Poetiske fotografen von Hofsten avslutade sin utbildning på Berghs School of Communication 2009 och är sedan dess verksam som professionell fotograf. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 2 100 kr.

2. INSPIRATION FRÅN MORGONDAGG. Vasen Dagg är formgiven 2009 av Carina Seth Andersson (f 1965) för Firma Svenskt Tenn och inspirerad av firmans grundare Estrid Ericssons (1894–1981) resor till fjärran länder. Resorna gav i sin tur inspiration till en Sverigeresa som i slutändan resulterade i en vas. (Göteborgs Auktionsverk) Utropspris 2 000 kr. Klubbat pris 1 920 kr.

FYND!

3. SVENSK DESIGNKLASSIKER.Soffan Samsas ritades av Carl Malmsten (1888–1972) år 1960 och räknas i dag som en av hans mest älskade möbler. Modellen är en omritad variant av ursprungsmodellen Konsert, som Malmsten designade för Stockholms Konserthus 1923. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 2 100 kr.

4. SOMMAR ÅRET OM.Stillebenet med blåklockor är signerat av Gunnar Clovén. Blomsterstilleben har under långa tider haft en framträdande roll inom konsten, som allra störst genomslag fick genren under 1600-talet. (Växjö Auktionskammare) Utropspris 1 000 kr. Klubbat pris 1 100 kr.

5. SKÅP FRÅN HÄLSINGLAND. Överskåpet är tillverkat i Bäling, som ligger i norra Hälsingland, och är daterat 1844. Målningen i turkosblått är ursprunglig. (Hälsinglands Auktionsverk) Utropspris 4 000 kr. Klubbat pris 2 800 kr.

6. VACKERT BRUKSFÖREMÅL. Vattenkannan av koppar från senare delen av 1800-talet rymmer 18 liter. (Laholms Auktionskammare) Utropspris 1 800 kr. Klubbat pris 950 kr.

7. FINA I HALLEN. De två klädhängarna i mässing är tillverkade i en modell som var populär omkring förrförra sekelskiftet. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 600 kr.

8. LÅNG POPULARITET. Vid världsutställningen i London 1851 visades en rad nyheter, bland annat den så kallade ormbunkssoffan av gjutjärn. Den blev snabbt populär och spreds till parker och trädgårdar över hela Europa. Auktionens soffa är gjuten under 1900-talets senare del. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 3 000 kr. Klubbat pris 3 600 kr.

9. VÄNTAR PÅ NAPP.Fisk