Fyndat påstadsauktion

SPIRANDE VÅRKÄNSLOR

Oavsett om du är på jakt efter nya trädgårdsmöbler, en termoskanna till första utefikat eller mjuka, mönstrade tyger så finns det garanterat på auktionssajterna!

1. SÄTT FÄRG PÅ HEMMET.

Allmogeskåpet daterat 1793 har sin ursprungliga färg kvar. Den intensiva orangetonen användes bland annat av målare i Dalarna och Hälsingland. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris
4 800 kr.

PÅ GÅNG

2. MJUKA FORMER. Soffbordet från 1940/50-talet med svängd glasskiva är ett fint exempel på Swedish Modern. Denna svenska form av modernism, som bland annat visades i Paris 1937 och i New York 1939, fokuserade på vardagsvaror av god kvalitet med ett nytänkande formspråk. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 3 000 kr.
Klubbat pris 1 500 kr.

3. FÄRGGRANT I KÖKET. Kryddburkar Arom av Marianne Westman (1928–2017) för Rörstrand. Hon debuterade på Rörstrand under 1950-talet med serien Mon Amie. (Auktionshuset Kolonn) Utropspris 1 000 kr. Klubbat pris 900 kr.

4. INBJUDANDE SOFFA.

Soffan är klädd med tyget Golden Lily från Morris & Co. Mönstret med de slingrande blommorna och bladen är skapat 1899, men har mycket gemensamt med barockens mönstertradition. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 4 000 kr. Klubbat pris 6 400 kr.

5. GLÖM INTE STICKLINGARNA. Plastvattenkannan Fontana av Stig Lindberg (1916–82) är formgiven för Gustavsberg, där den var i produktion 1967–72. (Stadsauktion Sundsvall) Utropspris 800 kr. Klubbat pris 600 kr.

BRA KÖP!

6. ÅTERBRUK I TRÄDGÅRDEN. Grindarna från början av 1900-talet kommer från Hälsingland. Med några strykningar linoljefärg blir de som nya. (Hälsinglands Auktionsverk) Utropspris 2 500 kr.
Klubbat pris 900 kr.

7. I LITET FORMAT.

Skottkärran i barnstorlek har hängt med sedan mitten av 1900-talet och håller i många år framöver. (Auktionshuset i Oskarshamn Thelin & Johansson) Utropspris 400 kr. Klubbat pris 200 kr.

8. DAGS FÖR VÅRSTÄDNING. De emaljerade hinkarna från 1900-talets mitt kommer från Kockums. 1840 grundade Frans Henric Kockum (1802–75) Kockums Mekaniska Verkstad i Malmö.
(Auktionshuset Gomér & Andersson) Utropspris 800 kr. Klubbat pris 400 kr.

9. JACKA FRÅN TURNÉ.Jeansjackan från Levi’s, som är märkt Madonna och Crew, användes av världsstjärnans team i samband med turnén Blond Ambition World Tour 1990. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 5 000 kr. Klubbat pris 2 000 kr.

10. SOLSKYDD MED STIL.Round metal heter