Månadens moderna

5 min läsning
JENNY VON PLATEN är antikhandlare och medverkar i varje nummer av A&A.

1. FÄRGEN ÄR EN LEDTRÅD. Fåtöljen med blåklädd sittbalja och ben av trä är typisk för det sena 1950-talet i Norden. Frågan är om den är dansk, svensk, norsk eller finsk? Just det, stolen är snickrad i Finland och formgiven av den finske möbelarkitekten Olof Ottelin (1917–71). Han började 1948 på Stockmanns ritkontor och blev efter några år konstnärlig ledare där. Stockmann har anor tillbaka till 1860-talet och 1930 lät de uppföra sitt stora varuhus mitt i Helsingfors. Fåtöljen Munkki, som betyder munk, fanns på Bukowskis i Helsingfors. Där blev priset 6 200 kr (9 000).

2. TEXTIL INSPIRATION. I början av 1980-talet började guldsmeden Anders Högberg (1921–96) i Göteborg väva. Men inte med garn, utan med silver- och guldtrådar. Resultatet blev effektfullt. På Stockholms Auktionsverk i Göteborg kunde man ropa in ett tufft armband vävt med trådar av sterlingsilver. Det är stämplat 2003 och tillverkat hos Anders Högbergs efterträdare, Anette & Marie Silversmedja i Göteborg. Den digitala klubban slog på 4 800 kr (5 000).

3. NÅGOT FÖR SAMLAREN. Vägglampan i blank mässing och gulbeige glas är raffinerad i all sin enkelhet. Som pricken över i:et löper en vågig, tidstypisk mässingsslinga runt glaskupan. Formgivare är Mauri Almari för det kända finska belysningsföretaget Idman. På Stockholm Auktionsverk i Helsingfors slog klubban på 2 730 kr (3 400). Lampan är 30 cm hög.

4. EXOTISKA MOTIV I ETT KALLT KLIMAT. Färgstarkt måleri av skickliga Ursula Printz (1920–93). Hon började på Gustavsbergs Porslinsfabrik 1939 då familjen hade lämnat sitt hemland, Tyskland, några år tidigare på grund av antisemitism. Ursula Printz började som elev till Wilhelm Kåge och blev redan tre år senare chef för fajansmåleriet. Fatet är signerat undertill med Printz och Gustavsbergs studiohand i gult. Det är 25 x 33 cm och klubbades för prisvärda 651 kr (800) på Formstad Auktioner. I början av 1950-talet flyttade Ursula Printz till Danmark och fortsatte sin karriär där.

5. GRÖNT ÄR GOTT. Glastallrikarna från Gullaskruf kallas för hummertallrikar men ska inte sammanblandas med Josef Franks glastallrikar i oval form som också är tänkta för hummer. Tallrikarna på RA Auktionsverket Norrköping har räfflade kortsidor och en form som är typisk för 1950-talet. Modellen är ovanlig så ett halvt dussin i gott bruksskick är en lyckoträff.