Internationel la au k t i o ne r

ERIK BILÉN arbetar för Stockholms auktionsverk Göteborg och medverkar i varje nummer av A&A.

1. RYSSLANDS FRÄMSTA JUVELERARE.Dosan av guld, emalj och diamanter med kronkrönt A för Alexander I av Ryssland (1777–1825) hittade vi på Piguet. Klubban föll vid 649 000 kr

(500 000–750 000). Tillverkningsåret är 1814 och Johann Wilhelm Keibel (1788–1862), det kejserliga Rysslands främsta juvelerare, är guldsmeden.

2. EFTERTRAKTAD UNIFORM. Uniformsjackan från 1911 har tillhört en löjtnant i österrikiska husarregementet. Intresset var stort och klubban föll först på 29 000 kr (6 000) på Dorotheum. Uniformer började införas i Europas arméer under andra halvan av 1600-talet. Syftet med tjänstedräkten var att särskilja de egna trupperna och skapa kollektiv av individer med skilda bakgrunder.

3. ANRIKT GLAS. Framställningen av glas i Böhmen i nuvarande Tjeckien går tillbaka till medeltiden. Den viktigaste förutsättningen var att området var skogsrikt med gott om bränsle till glashyttorna. Den lila glasbägaren är till färg, form och mönster typisk för produktionen omkring 1830-talet. Budgivningen tog fart och högsta bud med pålagda avgifter landade på

85 000 kr (24 000–36 000) på Dorotheum.

4. GRACE & ELEGANS.Oljemålningen som är en allegorisk framställning av Rättvisan och freden är utförd i Frankrike under slutet av 1500-talet. Den kan knytas till Fontainebleauskolan – en stilriktning inom det franska måleriet under senrenässansen med centrum vid det kungliga slottet Fontainebleau. Stilmässigt är måleriet en fransk version av manierismen, kännetecknad av en nästintill överdriven grace och elegans. Högsta bud med avgifter landade på 601 000 kr(358 000–596 000) på Christie’s.

5. SÅLDA PÅ VÄRLDSBERÖMD AUKTION. Den 20 juli 1793 auktionerades paret banketter ut på auktion i samband med franska revolutionen. Nu drygt 230 år senare såldes de på Sotheby’s till ett slutpris på

2 117 000 kr (1 680 000–2 800 000). Bänkarna levererades cirka 1785 till greven av Provences (senare Ludvig XVIII) våning i Versailles av mästaren Georgs Jacob (1739–1814). Jacob räknas till 1700-talets främsta stolmakare.

6. KVINNLIG KONSTNÄR I MANLIG VÄRLD.Målningen med Venedig-motiv av Clara Porges (1879–1963) såldes på Ketterer kunst, som redovisade ett slutpris på 400 000 kr. Porges har under senare år fått ett högt anseende och räknas till de främsta schweiziska konstnärerna från sin tid. Hon utbildade sig i Berlin och Italien och kämpade i motvind