Stadsauktion

Fyndat på

FÖRNYA MED STIL

Antik & Auktions Erik Bilén hittar allt från danska designstolar och franska bordslampor till vacker keramik och moderiktiga accessoarer i statsauktionernas spännande utbud.

Här är månadens urval!

1. IMITERANDE 1800-TAL. Blombordet från sent 1800-tal är tillverkat av ek och utformat i syfte att efterlikna en vinranka. Insatsen är gjord av grönmålad plåt. (Göteborgs Auktionsverk) Utropspris 1 000 kr. Klubbat pris 500 kr.

2. REGNTÅLIG. Weekendbagen är sydd av galon och tål ruskigt höstväder. Den kommer från det franska modehuset Pierre Balmain. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 1 500 kr. Klubbat pris 300 kr.

3. MODELL FRÅN 1973. Soffan Maralunga är formgiven av Vico Magistretti (1920–2006) för Cassina. Magistretti satte in en cykelkedja i stoppningen och med hjälp av den kan ryggstödet höjas och sänkas. Den innovativa konstruktionen resulterade i det prestigefulla priset Compasso d’Oro 1979. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 14 000 kr. Klubbat pris 8 614 kr.

4. SÄTT LJUS PÅ TILLVARON. Bordslampan med grönlackerad plåtskärm är tillverkad omkring 1940-/1950-talet. (Auktionshuset Kolonn) Utropspris 800 kr. Klubbat pris 450 kr.

5. LJUV MUSIK. Grammofonen kom på modet under senare delen av 1800-talet och operasångaren Enrico Carusos (1873–1921) inspelningar fick fart på försäljningen 1902. Denna grammofon är tillverkad under 1900-talets första del. (Kalmar Auktionsverk) Utropspris 1 500 kr. Klubbat pris 1 703 KR.

6. MODERN SKULPTÖR. Jan Naliwajko (1938-2017) är det som har signerat skulpturen av guldfolierat plexiglas. Naliwajko växte upp i Vilnius där han också utbildade sig vid konstakademin, för att 1968 emigrera till Sverige. (Göteborgs Auktionsverk) Utropspris 3 000 kr. Klubbat pris 2 400 kr.

7. DATERAT 1850. Det originalmålade bordet kommer från hälsingska Alfta. Typisk för tiden är den sengustavianska utformningen med fyrsidiga ben som smalnar av nedtill. (Uppsala Auktionskammare) Utropspris 4 000-6 000 kr. Klubbat pris 3 800 kr.

8. MODERIKTIGT SAMARBETE. Kaffeservisen om 19 delar är tillverkad på Limoges i samarbete med Nina Ricci. Limoges etablerades 1771 och blev snabbt en ledande porslinsfabrik. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 950 kr.

9. DESIGNKLASSIKER. Y-stolen formgavs av Hans J Wegner (1914–2007) 1949 för Carl Hansen & Søn. Wegner inspirerades av traditionella kinesiska stolar, som han omtolkade och moderniserade. Här såldes ett exemplar med ärtig grön färg. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 3 000 kr. Klubbat pris 3 600 kr.

10. STILSÄKER. Bokskåpet, tillverkat i Stockholm under 1800-talets första h�