Lasersteins blick

Det sägs att hon blivit återupptäckt, tysksvenska LOTTE LASERSTEIN. Hon är i alla fall högaktuell med en stor utställning på Moderna museet i Malmö – och rekordpriser på auktion.

Redaktör MARI JANSON

allehanda

Självporträtt vid staffliet, 1938. Foto: Lotte-Laserstein-Archiv Krausse, Berlin ©Lotte Laserstein.

Lotte Laserstein (1898–1993) lyckades alltid skapa en känsla av intimitet, som få andra fångade hon sina modellers personlighet på duken. Hennes verk visar en noggrannhet i detaljer och tekniska färdigheter i ljus, skugga och komposition. Lotte Laserstein var också ovanligt mångsidig i sitt konstnärskap. Med sin dova palett målade hon inte bara porträtt utan skildrade vardagsliv och scener från samhället. Hon kunde både fånga ögonblickets flyktighet och måla berättande, bygga hela historier.

Den konstnärliga karriären blomstrade under 1920- och 1930-talen i Berlin, men när nazisterna kom till makten drabbades hon som judinna av svåra förföljelser. Lotte Laserstein flydde till Stockholm. Trots att hon aldrig nådde samma popularitet som under sin tid i Tyskland, fortsatte hon att måla porträtt och skildringar av även det svenska vardagslivet.

Först på 1970-talet började Lasersteins konstnärliga betydelse erkännas. Hennes verk ställdes ut på flera retrospektiva utställningar, och hennes bidrag till konstvärlden uppmärksammades på nytt. Lotte Laserstein dog 1993, men arvet lever vidare och hennes verk fortsätter att fascinera och beröra. Just nu visas den hyllade utställningen Ett delat liv på Moderna museet i Malmö, till den 1 oktober, och den kommer senare till Moderna i Stockholm.

Kvinna i rutig klänning klubbades för 450 000 kr (80 000–100 000) på Stockholms Auktionsverk i maj.

FINSK 90-ÅRING

Grattis till Arteks största kändis, trebenta Stool 60, som fyller 90 år.

• Pallarnas pall ritades av Alvar Aalto, en pionjär inom både böjträ och laminat som skulle ha fyllt 125 i år!

• Stool 60 visades första gången på Londons varuhus Fortnum & Mason, i en utställning om finsk design som hette Wood Only i november 1933.

• Många miljoner pallar har sålts sedan dess och tillverkningen sker fortfarande i Åbo, i princip på samma sätt som för 90 år sedan.

• Under kriget ersattes L-benet med en enkel fingerled, efterkrigstidens välstånd visade Stool 60 i alm och mahognyfaner. På 1970-talet var pallen täckt av tjock lack, efter millennieskiftet gjordes det designsamarbeten.

• På Artek 2ndcycle i Helsingfors visas under sommaren en utställning om pallen genom åren, och många av de utställda pallarna är