Special: frukt är också (ögon)godis

8 min läsning

Frukt är färgstarkt och spännande i formen, lätt att tycka om och har inspirerat konstnärer och formgivare i alla tider. JENNY VON PLATENS urval för konst- och designintresserade fruktälskare bjuder på en rejäl vitaminkick. Låt det vattnas i munnen!

Av JENNY VON PLATEN Foto RESPEKTIVE AUKTIONSHUS

PRYDNADSFÖREMÅLEN börjar hitta tillbaka i våra hem. Högst upp på mångas önskelistor står en vindruvsklase i stort format, precis som den med blågrönmålade alabasterdruvor som Stockholms auktionsverk lockade med. Vindruvsklasen är 33 cm lång och märkt med etikett från 1950-/60-talets Italien. Ett bud på 950 kr (1 000) räckte för att ta hem budgivningen.

Frukter i konsten, som motiv på glas, på keramik, på textil – ja det finns inte något sammanhang där fruktmotiv inte skulle passa. Frukter är uppfriskande och livsbejakande var man än placerar dem. Se bara på 1950-talets vardagsföremål som dekorerades med stiliserade äpplen och päron i glada färger. Mattallrikar, bordsservetter, handdukar och karotter piggades upp med frukter i helt fel färger – inte särskilt naturtrogna, men charmiga. Det var nytt, modernt och i stark kontrast mot det försiktiga och småblommiga 1940-talet.

INOM KONSTEN HAR FRUKTER av alla de slag spelat en viktig roll som symboler. Granatäpplet är en av de frukter som förekom tidigt, redan de gamla grekerna såg det som en symbol för fruktsamhet. I det holländska stillebenmåleriet under 1600- och 1700-talen är blanka nyskördade frukter något positivt, medan frukter som har börjat mögla och som ser oaptitliga ut betyder stundande undergång och olycka.

I det moderna stillebenmåleriet under 1900-talet är användandet av symboler inte lika mycket i fokus. I stället är komposition och bilduppbyggnad en större utmaning. Tänk bara vilken spännande kombination av former en rund apelsin, en långsmal banan och en oformlig druvklase tillsammans bildar. Skämt åsido, det här var motiv som fanns hemma i konstnärens vardag så det låg nära till hands att måla av dem och göra något intressant av kompositionen.

NÅGRA AV OSS NJUTER av lokalt odlade äpplen och päron, andra drömmer om att känna doften av blommande citron- och apelsinträd i Sydeuropa. Gemensamt för oss fruktälskare är att vi då och då får en väldig lust att sätta tänderna i en saftig frukt eller lyxa till det med en söt fruktpaj till efterrätt. Apropå Sydeuropa och blommande citron- och apelsinträd, är det någon mer som börjar nynna på Birger Sjöbergs visa Längtan till Italien från 1920-talet?

”Jag längtar till