Europe
Asia
Oceania
Americas
Africa
Vintermörkret är kompakt, men inne är det varmt, ljust och mysigt. Su
1. TILL CHAMPAGNE ELLER BLOMMOR. Jardinjären av majolika är tillverkad under slutet av 1800-talet. Utformningen är inspirerad av en modell från 1600-talet. (Auktionshuset Gomér & Andersson) Utropspris
1. LJUS I VINTERMÖRKRET. Det är inte ofta som man hittar föremål från 1950-talet i nyskick. Men ljuslyktorna med kupor i grönt glas och hållare i mässing med rottinglindade handtag ser näst intill oan
1. I FABLERNAS VÄRLD. Målningarna med tranor fick ett slutpris på 825 000 kr på Lyon & Turnbull. De är signerade 1880 av engelske konstnären Henry Stacy Marks (1829-98). Mellan 1874 och 1880 arbetade
01 / Tjusiga doldisen J48 designades av Poul M. Volther för danska FDB Møbler, 1951, dryga tio år innan hans mer uppmärksammade Coronastolen. Med sina tre horisontella bakpaneler har J48:an god sittko
1.OVANLIG LJUSKRONA. Den 120 cm höga kronan är ett mästerverk från det sena 1700-talets Prag. Ljuskronor från Prag är mycket sällsynta på marknaden. Att tillverkningen kan knytas dit beror på att man
Nu är 1970-talet är tillbaka i både möbler, tyger och prylar – sådant som kastades för att ingen ville ha det för bara några år sedan. Det här var förändringarnas årtionde, fritt från status. Nya mate