Europe
Asia
Oceania
Americas
Africa
Expertpanelens svar på dina frågor om antikviteter
Redaktör MARIE KEITES
Jag är en trogen prenumerant sedan många år tillbaka. Jag har fått ärva en del silversaker nyligen och bland annat denna vinkanna. Jag undrar vem som har gjort denna och värdet? Den är 28,5 cm hög och
Vi vet att dessa gavs i gåva för 101 år sedan. Innan dess hade de stått i ett hotell. Vad kan det vara för material? Ålder? Värde? Jag brukar bara diska dem, men kan man putsa upp dem på något vis? Lo
Är de här tallrikarna värda något? De fyrkantiga har måtten 28x19, de runda 22 cm. Nyfiken i Helsingfors De båda tallrikarna är tillverkade i Japan på sent 1800-tal eller tidigt 1900-tal. Detta är vad
Vad är egentligen tid? Går den att mäta? Både gamla egyptier och greker funderade över detta och konstruerade föregångare till klockor i form av solur och vattenur, ja till och med mekaniska konstrukt
1.OVANLIG LJUSKRONA. Den 120 cm höga kronan är ett mästerverk från det sena 1700-talets Prag. Ljuskronor från Prag är mycket sällsynta på marknaden. Att tillverkningen kan knytas dit beror på att man