Europe
Asia
Oceania
Americas
Africa
Svart som novembernatten och jämna födelsedagar är månadens tema.
Av MARI J
Vårens färgstarka förlöpare i form av pärlhyacint, primula, krokus och gnissliga tulpaner blir ett bedårande litet fyrverkeri i det frostiga fönstret. Paletten av grönt, gult och korall får gärna följ
Vi vet att dessa gavs i gåva för 101 år sedan. Innan dess hade de stått i ett hotell. Vad kan det vara för material? Ålder? Värde? Jag brukar bara diska dem, men kan man putsa upp dem på något vis? Lo
Vissa människor bor i sina hem, för andra handlar det om mer. En av dem är konstnären Birgitte Söndergaard. Hon ser sekelskifteslägenheten mitt i Stockholms innerstad som sitt eget kreativa inspiratio
Linnedukar, ljus i olika höjd, hemmavikt papperspynt – duka vackert till veckans fester. Finduka med terrin och såssnipa, Musselmalet från Bing & Gröndahl, 675 kr, Helsingborgs Auktionskammare, novemb
1. LJUS I VINTERMÖRKRET. Det är inte ofta som man hittar föremål från 1950-talet i nyskick. Men ljuslyktorna med kupor i grönt glas och hållare i mässing med rottinglindade handtag ser näst intill oan
Efter långa tider med företrädesvis ljust trä i våra hem utmanas ek och furu på allvar av främst mörkare fanerade 1800-talsmöbler i mahogny och valnöt, men även bonad björk från 1930–50-talet. Den som