Europe
Asia
Oceania
Americas
Africa
Expertpanelens svar på dina frågor om antikviteter
Redaktör MARIE KEITES
Vi vet att dessa gavs i gåva för 101 år sedan. Innan dess hade de stått i ett hotell. Vad kan det vara för material? Ålder? Värde? Jag brukar bara diska dem, men kan man putsa upp dem på något vis? Lo
Är de här tallrikarna värda något? De fyrkantiga har måtten 28x19, de runda 22 cm. Nyfiken i Helsingfors De båda tallrikarna är tillverkade i Japan på sent 1800-tal eller tidigt 1900-tal. Detta är vad
Jag är en trogen prenumerant sedan många år tillbaka. Jag har fått ärva en del silversaker nyligen och bland annat denna vinkanna. Jag undrar vem som har gjort denna och värdet? Den är 28,5 cm hög och
Det är glödhett med keramik. Verkstäder öppnas, kurser är fullbokade, drejskivor snurrar och lyxkrogar ställer krukmakargods på borden. En digitaliserad generation söker närkontakt med materialen i en
1. TILL CHAMPAGNE ELLER BLOMMOR. Jardinjären av majolika är tillverkad under slutet av 1800-talet. Utformningen är inspirerad av en modell från 1600-talet. (Auktionshuset Gomér & Andersson) Utropspris