Europe
Asia
Oceania
Americas
Africa
Konst, möbler och dekorativa föremål. Här är ERIK BILÉNS favoriter
1. TILL CHAMPAGNE ELLER BLOMMOR. Jardinjären av majolika är tillverkad under slutet av 1800-talet. Utformningen är inspirerad av en modell från 1600-talet. (Auktionshuset Gomér & Andersson) Utropspris
1.OVANLIG LJUSKRONA. Den 120 cm höga kronan är ett mästerverk från det sena 1700-talets Prag. Ljuskronor från Prag är mycket sällsynta på marknaden. Att tillverkningen kan knytas dit beror på att man
1. LJUS I VINTERMÖRKRET. Det är inte ofta som man hittar föremål från 1950-talet i nyskick. Men ljuslyktorna med kupor i grönt glas och hållare i mässing med rottinglindade handtag ser näst intill oan
Vad är egentligen tid? Går den att mäta? Både gamla egyptier och greker funderade över detta och konstruerade föregångare till klockor i form av solur och vattenur, ja till och med mekaniska konstrukt
Vi vet att dessa gavs i gåva för 101 år sedan. Innan dess hade de stått i ett hotell. Vad kan det vara för material? Ålder? Värde? Jag brukar bara diska dem, men kan man putsa upp dem på något vis? Lo