Europe
Asia
Oceania
Americas
Africa
Man kan nog kalla dem drömklockor, för nästan alla är riktiga dyrgripar. Är de vär
Vad är egentligen tid? Går den att mäta? Både gamla egyptier och greker funderade över detta och konstruerade föregångare till klockor i form av solur och vattenur, ja till och med mekaniska konstrukt
Hälsokollen blir allt bättre, skärmarna briljerar och AI flyttar in. Det finns många skäl att skaffa en smartklocka. Här är de bästa just nu. Efter ett intressant 2024 var våra förhoppningar om wearab
Vi vet att dessa gavs i gåva för 101 år sedan. Innan dess hade de stått i ett hotell. Vad kan det vara för material? Ålder? Värde? Jag brukar bara diska dem, men kan man putsa upp dem på något vis? Lo
Klänningen av grå chiffong kommer från brittiska Jean Varon och är uppsydd under 1960–70-talet. Detta modehus etablerades 1959. Klubbat pris 1 500 kr, Bukowskis. Pärlörhängena från 1900-talets andra k
Armbandsuren från Karl Gran har en klassisk, kvalitativ och traditionell utstrålning, med analog tavla och batteriverk. En motsats till de futuristiska smartklockornas TV- displayer med uppmärksamhets