Europe
Asia
Oceania
Americas
Africa
Nu längtar vi efter sol och spirande grönska! Och självklart finns b�
1. TILL CHAMPAGNE ELLER BLOMMOR. Jardinjären av majolika är tillverkad under slutet av 1800-talet. Utformningen är inspirerad av en modell från 1600-talet. (Auktionshuset Gomér & Andersson) Utropspris
Vad är egentligen tid? Går den att mäta? Både gamla egyptier och greker funderade över detta och konstruerade föregångare till klockor i form av solur och vattenur, ja till och med mekaniska konstrukt
Antar att du redan kollat igenom kartongerna med julpynt. Var det några julstakar för levande ljus? Kanske några röda kulljusstakar från 1900-talet, eller tomtar i trä med ljushållare? De kan kännas r
Klänningen av grå chiffong kommer från brittiska Jean Varon och är uppsydd under 1960–70-talet. Detta modehus etablerades 1959. Klubbat pris 1 500 kr, Bukowskis. Pärlörhängena från 1900-talets andra k
Linnedukar, ljus i olika höjd, hemmavikt papperspynt – duka vackert till veckans fester. Finduka med terrin och såssnipa, Musselmalet från Bing & Gröndahl, 675 kr, Helsingborgs Auktionskammare, novemb