Europe
Asia
Oceania
Americas
Africa
Redaktör MARIE KEITES
Vi vet att dessa gavs i gåva för 101 år sedan. Innan dess hade de stått i ett hotell. Vad kan det vara för material? Ålder? Värde? Jag brukar bara diska dem, men kan man putsa upp dem på något vis? Lo
Jag är en trogen prenumerant sedan många år tillbaka. Jag har fått ärva en del silversaker nyligen och bland annat denna vinkanna. Jag undrar vem som har gjort denna och värdet? Den är 28,5 cm hög och
Är de här tallrikarna värda något? De fyrkantiga har måtten 28x19, de runda 22 cm. Nyfiken i Helsingfors De båda tallrikarna är tillverkade i Japan på sent 1800-tal eller tidigt 1900-tal. Detta är vad
1. LJUS I VINTERMÖRKRET. Det är inte ofta som man hittar föremål från 1950-talet i nyskick. Men ljuslyktorna med kupor i grönt glas och hållare i mässing med rottinglindade handtag ser näst intill oan
1. TILL CHAMPAGNE ELLER BLOMMOR. Jardinjären av majolika är tillverkad under slutet av 1800-talet. Utformningen är inspirerad av en modell från 1600-talet. (Auktionshuset Gomér & Andersson) Utropspris