Europe
Asia
Oceania
Americas
Africa
Våren närmar sig och visst kan man vilja göra något nytt inköp till hemmet
1. TILL CHAMPAGNE ELLER BLOMMOR. Jardinjären av majolika är tillverkad under slutet av 1800-talet. Utformningen är inspirerad av en modell från 1600-talet. (Auktionshuset Gomér & Andersson) Utropspris
1. LJUS I VINTERMÖRKRET. Det är inte ofta som man hittar föremål från 1950-talet i nyskick. Men ljuslyktorna med kupor i grönt glas och hållare i mässing med rottinglindade handtag ser näst intill oan
1.OVANLIG LJUSKRONA. Den 120 cm höga kronan är ett mästerverk från det sena 1700-talets Prag. Ljuskronor från Prag är mycket sällsynta på marknaden. Att tillverkningen kan knytas dit beror på att man
Vi vet att dessa gavs i gåva för 101 år sedan. Innan dess hade de stått i ett hotell. Vad kan det vara för material? Ålder? Värde? Jag brukar bara diska dem, men kan man putsa upp dem på något vis? Lo
Vi har allt fler ljusslingor på balkonger och i trädgårdar, vi budar hej vilt på gammalt julpynt, letar efter riktiga glaskulor till granen och priserna på äldre tomtar stiger i raketfart. Nu är det ä