Antik & Auktion
14 August 2024
Expertkunskap om antikviteter och konst Landets främsta antikexperter skriver kunnigt och intressant om antikviteter, arvegods och loppisfynd. Inspirerande reportage från vackra hem. Värdering och pristrender. Och läsarnas egna frågor om allt från dyrgripar till kuriosa. I Antik & Auktion står det goda hantverket alltid i fokus, liksom konstnärens spännande livshistoria.
...Läs merArtiklar från detta nummer
Makalöst 1700-tal på tureholm
Par i konst
Mästerliga mönster
En ovanlig tekopp, en satirisk målning och en prinsessas smycken lockar till höga bud på auktionshusen ute i europa.
Vad gör att ett hundraårigt föremål fortfarande är modernt? jenny von platen imponeras av genialiska formgivare.
Hetasti höst
Epokgörande enkelhet
Den ofrivillige keramikern
En kärlekshistoria vid havet
Verket 350 år från kor och lump till otroliga konstverk
Stadsauktion
Antikfrågan