Popitopp

2 min läsning

GUNNAR CYRÉNS färgstarka 60-talsglas är åtråvärda på auktionshusen. Numera förvaltar hans tre söner arvet, bland annat med nya popglas.

Redaktör MARI JANSON

allehanda

HAN BÖRJADE SOM guldsmed och även om silverdjuren i bulliga former är oemotståndliga, blev det inom glaset som GUNNAR CYRÉN (1931–2013) verkligen gjorde sig ett namn. Champagneglaset Helena, Nobelservisen och 60-talets färgstarka popglas hör till hans mest älskade alster.

År 1959 kom Gunnar Cyrén till Orrefors med sin hantverksskicklighet och arbetade mycket med kristall och gravyr. De nya popglasen som såg dagens ljus 1967 var spännande med sina glada färger – komplicerade att få till – och raka, robusta form. De låg förstås helt i tiden och blev snabbt en succé. På auktionshusens nätauktioner är popglasen som blåstes under några år otroligt eftertraktade och kan i dag gå för 7 000 kr styck.

Gunnars tre söner Mårten (också designer), Gustav och Henrik driver sedan 2021 popglas vidare i sin pappas anda och i egen regi: Studio Gunnar Cyrén. De senaste tre åren har tre färgställningar lanserats varje år och nu finns nio nya popglas, även de dyrbara och åtråvärda.

Det orangegröna popglaset från sent 60-tal klubbades för 1 500 kr (1 000–1 200), Karljohan Auktioner.
Foto TT, RESPEKTIVE AUKTIONSHUS, PRESSBILDER
Gunnar Cyrén med två av sina vaser för Orrefors på 1980-talet.
Glaset från 1967 gick för 4 865 kr + avgifter (3 500) på Stockholms Auktionsverk 2021.
2021 relanserades popglas under namnet Studio Gunnar Cyrén. 2024 släpps de sista tre färgerna. Pris: 2 170 kr styck.

VI PRATAR OM BRUNO

Sveriges största designpris, Bruno Mathsson-priset, har delats ut i 40 år. Nu ställs 35 av dessa vinnare – tänk Sveriges formgivarelit – ut med var sitt objekt på Sven-Harrys Konstmuseum i Stockholm (till den 7 april). Inte nog med det,

BRUNO MATHSSONS egna klassiker och en hel del oväntat får också plats. Vårens designutställning!

Front design fick priset 2023. Häststora Horse Lamp för Moooi från 2006 är oförglömlig. 28 000 kr (15 000), Stockholms Auktionsverk.
Bruno Mathsson i sin Jetson, designad 1965 och en äkta klassiker.

ÄNTLIGEN ANTIKMÄSSAN

Årets stora högtid för antikälskare och retrofyndare är här. Den 7–10 mars är det dags för Antikmässan i Älvsjö. Antik & Auktion kommer att vara på plats, missa inte att säga hej till oss. Och missa inte vårt fina erbjudande på s