Internationel la auktioner

1. URÅLDRIGT MOTIV. Den österländska draken, som går flera tusen år tillbaka i tiden, står för makt, visdom och fred och var för den kinesiska kejsaren och hans familj en viktig symbol för den kejserliga makten. Inom kinesiskt porslin dyker draken ofta upp. Porslinskopparna från första delen av 1900-talet har ett lekande motiv av drakflygning, som kallas New Year och hänger ihop med det kinesiska nyåret. Slutpriset landade på 146 000 kr på Chiswick. Utrop saknas.

2. TULPANFEBER. Blomsterstillebenet ger vid första anblick en skönhetsupplevelse, men tanken var även att få betraktaren att fundera över livets förgänglighet. Det är signerat av Jan Davidsz. de Heem (1606–83/84) – en av Hollands främsta 1600-talskonstnärer. Tulpansorten heter Semper Augustus, vilken var den mest åtrådda tulpanen under den tulpanmani som utbröt under 1600-talet. Vinnande bud inklusive avgifter landade på 36 miljoner kr (13–20 miljoner) på Sotheby’s.

3. ARKITEKTONISKT FRÅN EMPIREN. Flera av den franska karmstolens beståndsdelar har sitt formmässiga ursprung i den klassiska antikens arkitektur. Den tunga stilen med antikiserande förtecken är starkt förknippad med Napoleon och hans inredningsarkitekter Percier & Fontaine. Budgivningen drog iväg och köparen fick betala 186 000 kr (53 000–80 000) på Sotheby’s.

4. SÖTASTE NÅLHUSET. Nålhuset i form av en bebis av silver och porslin är stämplat hos danska A. Michelsen. Denna firma etablerades 1841 av Anton Michelsen (1809–77) och utvecklades med tiden till en av de ledande danska juvelerarna för att 1985 slås ihop med Georg Jensen. 1 800 kr (3 100) visade köparens kvitto från Bruun Rasmussen.

5. OVANLIG FÖRVARINGSBOX. Det rödmålade skrinet med förgyllda dekorationsmålningar av figur- och djurscener samt bladrankor har ursprungligen fungerat som förvaringslåda till en peruk. Den är tillverkad under mitten av 1700-talet, då en peruk var en stor investering och krävde bästa tänkbara hantering. Högsta bud inklusive avgifter gav skrinet ett pris på 21 000 kr (5 000–8 000) på Andrew Jones.

6. RUBINER FÖR MILJONER. Collieren med rubiner från Burma och gammalslipade diamanter betalades med 3,2 miljoner kr (1,8–3 miljoner) på Christie’s. Den är tillverkad under senare delen av 1800-talet, men är inspirerad av den stil som utvecklades under tidigt 1800-tal och som fick sitt uttryck i samband med Napoleons