Fyndat påstadsauktion

Av ERIK BILÉN

VÅRLÄNGTAN

Vad sägs om ett mössbord från Hälsingland med originalmålning? Eller en sekretär i rokoko? Antik & Auktions Erik Bilén har valt ut 32 fynd från stadsauktionerna.

1. STILSÄKER BELYSNING.Paret golvlampor är formgivna av Hans-Agne Jakobsson (1919–2009). Inredningsarkitekten och möbelskaparen Jakobsson grundade sitt belysningsföretag i Markaryd 1951. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 3 400 kr.

FYND!

2. RENA FORMER. Sideboardet från 1950-talet är formgivet av danske Erik Herløw (1913–91) och ingick då i Nordiska Kompaniets Triva-serie Modul. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 15 000 kr. Klubbat pris 6 000 kr.

3. KLASSISKT TILL KÖKET. Den emaljerade gjutjärnsgrytan kommer från Le Creuset, etablerat 1925 av två belgiska industrimän. (Auktionshuset Kolonn) Utropspris 600 kr. Klubbat pris 800 kr.

PÅ GÅNG

4. TYPISKT FÖR 1980-TALET. Det laserade skrivbordet med ben av plexiglas är formgivet av Louise Treschow (f 1944). Treschow har arbetat med möbelformgivning och inredning, men har på senare år även designat smycken. (Uppsala Auktionskammare) Utropspris 3 000–4 000 kr. Klubbat pris 2 000 kr.

5. ELEGANT NYKLASSICISM.Taklampan av mässing är typisk för den svala klassicerande stil som präglade formgivningen från 1920-talet innan modernismen slog igenom. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 2 000 kr.

6. MOTIV FRÅN MALMÖ. Målningen, 130 x 120 cm, är signerad 2016 av Sofie Arfwidson (f 1976). Arfwidson är verksam i sin födelsestad Lund efter en tid i Berlin och på konstscenen i Kreuzberg. (Uppsala Auktionskammare) Utropspris 3 000–4 000 kr. Klubbat pris 1 000 kr.

BRA KÖP!

7. GENUINT SKICK. Det så kallade mössbordet med orörd men sliten originalmålning är tillverkat i Hälsingland under 1800-talets första del. Borden, som var populära i Hälsingland och Jämtland, stod ofta nära ytterdörren. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 3 600 kr.

8. OMTYCKT LJUSBÄRARE.Finländske konstnären Timo Sarpaneva (1926–2006) arbetade huvudsakligen med glas och var från 1950 knuten till Iittala, där han 1966 formgav den välkända ljusstaken Festivo. Här såldes ett ovanligt par i turkosblå glasmassa. (Auktionshuset Gomér & Andersson) Utropspris 2 000 kr. Klubbat pris 950 kr.

9. SITTVÄNLIG SOFFA.Soffa 678 med inbjudande form är ritad av Josef Frank (1885–1967) för Firma Svenskt Tenn. Tyget heter Magnolia s