Månaden smoderna

JENNY VON PLATEN är antikhandlare och medverkar i varje nummer av A&A.

1. MAGNIFIKT I TAKET. Ett myller av glasblommor fyller den stora italienska takplafonden från mitten av 1900-talet med en diameter på hela 65 cm. Blommornas mitt är i olika färger och en grön kant ramar in blomsterängen. På Uppsala Auktionskammare klubbades den för 8 500 kr (4 000–6 000).

2. BÅDE TILL FEST OCH VARDAG. Så effektfullt att kombinera blankt silver med slipat glas. Halsbandet är ett fint exempel på samarbetet mellan glaskonstnär Mona Morales-Schildt (1908–99) och silversmed Per Arne Lundahl Terrs (f 1939). På infattningen syns årsstämpeln för 1966. Klubban föll på 3 509 kr (2 500) på Karlstad Hammarö Auktionsverk.

3. FÖREMÅL MED HISTORIA. På ena kanten av spegeln med tennram och ett par krumelurer till krön finns fyra stämplar som berättar en hel del. Först står det Ollers vilket betyder att det är den skicklige och produktive Edvin Ollers (1888–1959) som har stått för formgivningen. Stämpeln med Sankt Erik och bokstäverna S&O betyder att spegeln är tillverkad av den Stockholmsbaserade firman Schröder & Olsson. Årsstämpel är Y7, vilket står för 1925. Och så till sist Svenska Slöjdföreningens stämpel som intygar spegelns kvalitet. På Thelin & Johansson klubbades den för 651 kr (800). Mått 35,5 x 28 cm.

4. DANSK MÖBELKONST. På stolen med namnet Jakkens hvile kan man hänga sin kavaj över stolsryggen och gömma skärp och smågrejer under sitsen, som helt uppfälld blir en plats att hänga sina byxor över. I det ljusa träet har stavar av wenge fällts in i ryggbrickan. Designen står den danske möbelarkitekten Hans J Wegner (1914–2007) för. Tillverkningen har gjorts av PP Møbler. Vinnande bud på Bukowskis blev 50 000 kr (45 000). Sitthöjd 45, höjd 95 cm.

5. MODERNT GLAS.Ventana är Mona Morales-Schildts mest kända glasserie. Den lanserades 1959 och innehåller pjäser med olika färglager och effektfulla slipningar. Man ser rakt genom dem, därav namnet som betyder fönster, ruta eller glugg på spanska. Inspirationen kommer sannolikt från Italien, där hon besökte den kände glaskonstnären Paulo Venini på ön Murano utanför Venedig. På Växjö Auktionskammare kunde man fynda tre delar ur serien för 700 kr (1 200).

6. SITT VACKERT! För den som har en stor yta är Peter Hvidt (1916–86) och Orla Mølgaard Nielsens (1907–93) två soffor i vinkel, kombinerat med ett fyrkantigt soffbord med rottinghylla, en fin lösning. Mode