Antikfrågan

10 min läsning

Expertpanelens svar på dina frågor om antikviteter

Redaktör MARIE KEITES

KÄRLEKENS TEMPEL

I slutet av 90-talet köpte jag en modell av Le Temple de l’Amour i en secondhand-affär. Kan ni hjälpa mig med en värdering på den? Den har några små skador men är annars i gott skick. Mått 30 x 23 x 23 cm.

Helene Carlzon

SVAR: Modellen, som är utförd i gips och har blivit målad, är efter Richard Miques (1728–1794) ”Kärlekens tempel” i Versailles. År 1777 gav han drottningen Marie-Antoinette en modell av monumentet utförd av skulptören Joseph Deschamps efter Richard Miques exakta instruktioner. Marie-Antoinette godkände hans planer och arbetet med bygget avslutades 1778.

Då jag har funnit flera modeller är detta inte en originalmodell utan av senare tillverkning. Den kan ha blivit inköpt vid en så kallad ”Grand tour” under 1800-talet. Det var en så kallad bildningsresa för de mer välbeställda när de skulle avsluta sina universitetsstudier. Under resans gång köptes olika minnessaker som berättade om vad man sett och besökt.

Värdet vid auktion ligger omkring 4 000–6 000 kr

Börje A Y Åkerblom

SKRIV TILL OSS!

EXPERTPANEL

CHARLOTTE STRÖMSTEDT

MÖBLER & FOLKKONST

ANDERS HALLONSTEN

MATTOR

ANTONIA BERGLUND

UTLÄNDSK KERAMIK

THOMAS LINDBLAD

PLAST

CAMILLA BEHRER

SVENSK KERAMIK

BO W HÖGLUND

VAPEN

TOMAS PERSSON

SILVER

MARIA GRANSTRÖM

MODERN DESIGN

SANDRA BRAUNS

SMYCKEN

SIGNERAT LISBET JOBS

Detta bord fanns i mina farföräldrars hem. Det har en höjd på 55 cm och en bordsyta på 62 x 62 cm. Benen är av plåt. Hur gammalt kan bordet vara och vad är värdet?

Gunilla Sjödin

SVAR: Bordet från Jobs keramik är signerat av Lisbet Jobs (1909–61) och är sannolikt sammansatt under 1940-talet. Efterfrågan är i dagsläget inte överväldigande men det borde gå att få ut någon tusenlapp – framför allt på kakelplattornas dekorativa meriter.

Petri Heinonen

ITALIENSK MURANO-PRAKT

Jag har en italiensk vas som köptes i Göteborg 1970. Vad kan den vara värd? Den kostade över 1 000 kr vid inköpet. Den är 24 cm hög och 8 cm i diameter.

Åsa U

SVAR: Den fina vasen kommer helt riktigt från Italien. Den är formgiven av Fulvio Bianconi för Venini från italienska Murano. Fulvio Bianconi (1915–1996) var en av Paolo Veninis