Nästa nummer på återseende den 14 mars!

1 min läsning

·SVENSKT TENN fyller 100 år ·TVÅ DRÖMHEM Dansk design + mustigt italienskt ·HANDVÄSKOR på auktion Proffsen tipsar

Av MARI JANSON

Foto JOHAN SELLÉN
Pehr Hilleströms (1732–1816) Ett fruentimmer som spelar på klavér, och en karl på flöjttravair, 360 000 kr (175 000–200 000), Uppsala Auktionskammare.

Konstverk som betyder mycket för dig?

– Gustav III:s staty vid Skeppsbron i Stockholm är en viktig påminnelse om hans enorma betydelse för Sveriges politiska och kulturella utveckling. Ibland när jag cyklar förbi blir jag vemodig; i vår tid har vi lyckats förringa och förlöjliga en av Sveriges genom tiderna mest omtyckta och populära regenter. Kanske är det mitt kall, att skänka den förtalade Gustav III sin upprättelse.

Önskefynd?

– I snart 40 år har jag forskat om Gustav III:s Andra gardesregemente som han lät sätta upp 1790 efter sin omfattande ståndstutjämning året innan. För att gardera sig mot adeln skapade han alltså ett nytt ofrälse livgarde. Jag har dammsugit arkiven och saknar fortfarande orderjournalerna, där man i detalj skrev ned allt som skulle ske vid regementet dag för dag, och som är spårlöst förvunna.

Det äldsta du har hemma?

– Jag bor i ett hus i hjärtat av Gamla stan med grunder från 1300-talet, så husets murar! Men jag äger ett handskrivet dokument från 1400-talet som i mina ögon är hisnande gammalt.

Favoritformgivare?

– Jag måste slå ett slag för en kår av skickliga formgivare som har hamnat helt i skuggan av andra, urfodralmakarna!

Favoritkonstnär?

– Jag vågar inte ens tänka tanken på hur fattiga och okunniga vi skulle vara utan alla Pehr Hilleströms informativa interiörer, alltifrån bondstugor i Dalarna till de förgyllda salarna på Kungliga slottet i Stockholm.

Ditt bästa loppisfynd?

– En damkofta av vackert atl