Stadsauktion

Fyndat på

VINTERVACKERT

Månadens rundtur på stadsauktionerna bjuder på formsäkra möbler och vackra accessoarer som sätter guldkant på livet hemma.

FYND! 1. SKIMRANDE GLAS.Flaskan med en höjd på 31 cm är omkring 200 år gammal. Den har repor och småskador, men det är att vänta av ett så pass gammalt bruksföremål. (RA auktionsverket Norrköping) Utropspris 1 500 kr. Klubbat pris 500 kr.

2. AMERIKANSK DESIGNER.Bänkens tyg kommer från Jim Thompson fabrics. Jim Thompson (1906–67) utbildade sig i New York men bosatte sig i Bangkok på 1940-talet. Där etablerade han The thai silk company. Företaget är anledningen till att thaisiden fick ett uppsving i Europa och Amerika under 1900-talets mitt. (Dalarnas auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 2 400 kr.

3. FINT FRÅN FINLAND.
Birger Kaipiainens (1915–88) fat Fiori från 1983 är tillverkat i en upplaga om 2 000 exemplar. Kaipiainen började på Arabia redan 1937. (Bukowskis) Utropspris 3 000 kr. Klubbat pris 3 500 kr.

4. TYPISKT 1960-TAL. Sideboardet med flätad rotting är formgivet av Alf Svensson (1923–92) för Bjästa möbelsnickeri. Svensson började sin bana på Dux och bildade senare ritkontoret S-design tillsammans med Yngvar Sandström (1923–2020). (Dalarnas auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 8 000 kr.

5. FORM FRÅN ANTIKEN. Takampeln från Karl Johan-tiden och 1800-talets första hälft är till formen inspirerad av antikens oljelampa. För att efterlikna ett romerskt bronsfynd har stommen mörkpatinerats, medan detaljerna är förgyllda. (Dalarnas auktionsbyrå) Utropspris saknas.

Klubbat pris 1 600 kr.

6. DEKORATIVT FRÅN KINA. De kinesiska faten med målade figurscener är tillverkade under senare delen av 1900-talet, men är undertill märka med Jiaqing-märke. Märkningen står för kejsare Jiaqing, som levde mellan 1760 och 1820. (Crafoord auktioner) Utropspris 2 000 kr. Klubbat pris 1 000 kr.7. RENA FORMER.

Blombordet av koppar är formgivet av Hans-Agne Jakobsson (1919–2009) och tillverkat omkring 1900-talets mitt i Markaryd. (Crafoord auktioner) Utropspris 1 000 kr. Klubbat pris 1 511 kr.

8. FRANSK PRAKT. Karmstolen med de kraftfullt svängda benen har hängt med ända sedan mitten av 1700-talet. Stilmässigt har stolen drag av både barock och rokoko, en stilövergång som kallas régence.

(Crafoord auktioner) Utropspris 4 000 kr. Klubbat pris 3 000 kr.

9. FORMSÄKER. Soffan med senapsgul man