Månaden s m o d e r n a

5 min läsning
JENNY VON PLATEN är antikhandlare och medverkar i varje nummer av A&A.

1. SILVERSMEDEN WIWEN NILSSON (1897–1974) var en känd profil i Lund där han hade butik och verkstad. Många skånska kvinnor hade det populära stavarmbandet med tillhörande halsband eller en geometriskt formgiven silverbrosch. Det är härlig energi i broschen i form av en elefant. Med snabeln inrullad under betarna stegar den målmedvetet framåt. Broschen är rikligt stämplad med bland annat årtalsstämpeln för 1961, men själva formgivningen är av tidigare årgång. Den ovanliga broschen är förgylld i två färger och mäter 55 x 35 mm. Intresset var stort på Bukowskis och klubban föll först på 19 000 kr (8 000–10 000).

2. MATEMATIK PÅ HÖG NIVÅ. Historiens första räknemaskin var kulramen, eller abakusen som den också kallas. På den norska auktionsfirman Blomqvist hade man fått in en fin abakus från 1970-talet med stativ av bok och kulor i plast. En budgivare hade lagt 1 000 kr (1 500–2 000) och det räckte för vinst. Kulramen är 120 cm hög och 100 cm bred.

3. FÄRGKLICK I VINTERTID. Skålen på fot är formgiven av glaskonstnären Erik Höglund (1932–98) och signerad undertill. Höglund kom 1953 som nyutexaminerad från Konstfack i Stockholm till glasbruket Boda. Där utmanade han den svenska glasblåsartraditionen med att vilja skapa tjockt, bubbligt och ojämnt glas – något som ifrågasattes i hyttan. Men succén var ett faktum och i dag kan vi fynda Höglunds glas på auktioner och i antikhandeln. Skålen i starkt orange klubbades på Kalmar auktionsverk för 350 kr (800). Höjd 14 cm.

4. SMART OCH SNYGGT. På Bruun Rasmussen hade man fått in en dagbädd med lösa plymåer som är lätta att klä om. Formgivaren är inte känd men modellen är avbildad i Getamas katalog från 1967. När man köper en dagbädd från 1950/60-talet kan man ha i åtanke att den kanske inte är 200 cm lång. Och mycket riktigt var denna 190 cm. Klubban slog på 11 000 kr (9 500–12 500).

5. MODERNISM I SYDSVERIGE. På Uppsala auktionskammare visades en relief av silversmeden Wiwen Nilsson (1897–1974). Det ovanliga verket har tillhört konsthistorikern Gregor Paulsson som var ordförande för Svenska slöjdföreningen 1920-1934. Klubban slog på 92 000 kr (30 000–40 000).

6. NORSK DESIGNKLASSIKER. En av de mest kända norska möblerna från mitten av 1900-talet är utan tvekan Torbjørn Afdals (1917–99) långsmala bord eller bänk Krobo. Den lanserades i början av 1960-talet och tillverkades hos Mellemstrands Trevareindustri. Auktionsfirman