En karmstol från versailles och en apa som brandman. erik bilén vaskar fram auktionshusens senaste guldkorn.

En karmstol från Versailles och en apa som brandman. Erik Bilén vaskar fram auktionshusens senaste guldkorn.

VIGNETTEINTERNATIONELLA AUKTIONE R

1. NYKLASSICISM FRÅN WIEN. 145 000 kr (117 000-141 000) fick köparen av den stiliga takkronan betala på Dorotheum. Den 90 cm höga ljusbäraren med nyklassicistisk dekor av lagerkransar, stjärnor och en bevingad kvinnofigur i antikiserande dräkt kommer från Danhausersche Möbelfabrik, som hade sin verksamhet i Wien under första delen av 1800-talet. Wien var på den tiden ett betydande möbelcentrum.

2. MELLAN LUST OCH DYGD. Oljemålningen föreställer Herkules vid skiljeväggen och visar sagoguden Herkules vid ett vägskäl där han ska välja mellan Fru Lusta och Fru Dygd. Berättelsen om den mytologiske hjälten och vilken väg han skulle gå i livet var populär i den äldre konsten, men även inom litteraturen. Ämnet behandlades i Sverige omkring mitten av 1600-talet av Georg Stiernhielm (1598–1672), som har kommit att kallas ”den svenska skaldekonstens fader”. Redovisat slutpris för målningen av Philipp Friedrich Hetsch (1758–1838), 46 x 38 cm, blev 207 000 kr (94 000–117 000) på Lempertz.

3. GRANDIOST FRÅN SLOTT. Det kraftfulla salongsbordet av ek med ben i form av lejonfötter har finfin slottsproveniens, tydligt redovisad genom fotografier, och har stått på både Palais Rose och Château du Marais. Bordet är tillverkat under 1800-talets andra hälft enligt förlaga från första delen av 1700-talet i en stil som kallas régence. Vi hittade det på Artcurial där klubbslag med pålagda avgifter resulterade i ett köpbelopp på

111 000 kr. Utrop saknas.

4. ITALIENSK MIKROMOSAIK. Asken med en diameter på åtta cm är tillverkad av elfenben och försedd med ett mikromosaiklock med ett dekorativt motiv av en örn och en orm. Mikromosaik är en inläggningsteknik med minimala bitar av vanligen glas. Tekniken kom på modet i Italien omkring år 1800 efter inspiration från antikens mosaiker. Den drygt två hundra år gamla asken betalades med

127 000 kr (85 000–128 000) på Waddington’s.

5. SKISS TILL ETT KLOSTER. Oljemålningen, 60 x 97 cm, är en förlaga till en takmålning som utfördes till biblioteket i klostret Engelszell i norra Österrike. Motivet föreställer den gudomliga visheten och är tolkat av konstnären Bartolomeo Altomonte (1694–1783). Altomonte utbildade sig i Rom, men var sedan verksam i �