Stadsauktion

Fyndat på

GOTT NYTT ÅR!

Januarishoppingen görs bäst på stadsauktionerna – och ett och annat fynd till den stora festkvällen hittar Antik & Auktions Erik Bilén också här.

BRA KÖP!

1. KLÄ DIG TILL FEST.Aftonklänningen i turkosblå duchesse är uppsydd hos Nordiska Kompaniet.Tänk på miljön och köp gammalt i stället för nytt. (Auktionsverket Engelholm) Utropspris 1 500 kr. Klubbat pris 900 kr.

2. RULLA IN VAGNEN TILL NYÅRSSUPÉN. Serveringsvagnen Emsta är formgiven 1989 av Enzo Mari (1932–2020) för Alessi. Mari var en italiensk formgivare som bland annat även ritade för välkända italienska firman Olivetti. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 2 200 kr.

3. ANPASSAD FÖR VILA. Dagbädden i senempir från första halvan av 1800-talet är utformad med stiltypiskt utsvängda ben. Ett extra plus för den fina patinan. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 2 400 kr.

BRA KÖP!

4. VÄLBEVARAT BORD.Slagbordet från det tidiga 1800-talet har kvar sin originalfärg som med åren har fått en härlig patina. Det genuina och oförvanskade skicket är viktigt att bevara, både vad gäller värdet och möbelns funktion som historieberättare. (Göteborgs Auktionsverk) Utropspris 3 000 kr. Klubbat pris 7 712 kr.

5. KLASSISKT OCH MODERNT. Fotpallen i Karl Johan-stil från sent 1800-tal är tillverkad med svärtade kulfötter som fint gifter sig med Josef Franks (1885–1967) tygmönster Teheran. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 1 000 kr. Klubbat pris 1 300 kr.

6. LEKFULLT FRÅN VÄLKÄND KERAMIKER.Serveringskannan är signerad av Carl-Harry Stålhane (1920–1990) för Rörstrand. Stålhane började som dekorationsmålare på Rörstrand redan som 18-åring. (Helsingborgs Auktionskammare) Utropspris 400 kr. Klubbat pris 550 kr.

7. FRÅN INDUSTRIMILJÖ.Industriskåpet kan i rätt sammanhang och miljö bli ett kul inslag. Tillverkningsperiod är 1900-talets mitt. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 650 kr.

8. GLITTRIGAST PÅ FESTEN. Strasscollieren från 1900-talets andra kvartal gör bäraren till nyårsfirandets medelpunkt.(Chalkwell Auctions) Utropspris 1 200 kr. Klubbat pris 682 kr.

9. FORMSKAPANDE MED GAMLA RÖTTER. Den så kallade baljfåtöljen har sin formmässiga grund i antikens stolförråd. Tillverkningsort är Lindome och tillkomsttid det tidiga 1800-talet. (Uppsala Auktionskammare) Utropspris 3 000–4 000 kr. Klubbat pris 3 400 kr.

HÅLLBART