Varuhusets möbler

År 1904 öppnar NK en egen fabrik i Nyköping. Verkstäderna blir ett nytt centrum för svensk design och möbelhantverk i nästan 70 år, med stjärnor som Axel Einar Hjorth, Elias Svedberg, Kerstin Hörlin-Holmquist och Gunnar Asplund vid ritborden. Historien om NORDISKA KOMPANIETS möbler är spännande – och vacker!

Av PETTER EKLUND Foto BJÖRN DAHLGREN, SÖRMLANDS MUSEUM, NK/NORDISKA MUSEET, BUKOWSKIS

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST (1925–97) var en av NK:s ytterst få kvinnliga möbelformgivare. Under sina tolv år på NK, från 1952 till 1964, ritade Hörlin-Holmquist både möbler och inredningstextilier. Här håller hon i Johnny Mattssons fågellika teakskål.

När det stora varuhuset skaffade en snickerifabrik föll valet på Nyköping, tio mil från Stockholm. Här var Nordiska kompaniets möbelfabrik under 69 år en hotspot för svensk möbelkonst: luxuösa och tidstypiska möbler, byggda av sörmländskt virke och importerade exotiska träslag.

– Här fanns järnväg, en hamn, elektricitet och närhet till stora skogar. Lönerna var bra, berättar Lena Landerberg som producerat den utställning som just nu visas på Sörmlands museum i Nyköping och är en riktig publiksuccé.

Fabriken byggdes på bara två år och människor sökte sig dit från hela landet. Redan vid starten 1904 jobbade 261 »kompanister«, även många kvinnor, i de nyuppförda betong- och tegelbyggnaderna.

Som mest var över 500 personer anställda. Ett sågverk kapade timmer, direkt från stock till möbler. En madrasserad möbelbuss gick i skytteltrafik till Stockholm.

Tillverkningarna var hantverksmässiga under de första 30 åren. Fabrikernas salar var fyllda av möbelsnickare, bildhuggare, tapetserare, sömmerskor, förgyllare, gjutare och bonerskor som arbetade för hand med enstycksmöbler. Arbetsmiljön var usel, dammig, fylld av lösningsmedel. De som bonade möblerna i en sal högst upp under taket fick en flaska mjölk om dagen för att lindra besvären.

DET FÖRNÄMA VARUHUSET drev arkitektkontor som ritade inredningar till privathem, restauranger, biografer, varuhus, ambassader, världsutställningar och pansarkryssaren Fylgia. Det är en designhistoria de luxe, en möbelvärld för köpstarka beställare.

Nu är det 50 år sedan verkstäderna stängdes, den 15 maj 1973. Namnet Nordiska kompaniets verkstäder sitter på metallskyltar under många av dagens auktionsrekord, men byggnaderna där möblerna skapades är försvunna. Husen revs på 1980-talet. Ett gåtfullt tomrum uppstod, som