Månaden smoderna

När Jenny von Platen får välja blir det vackra träslag, mjuka textilier och inredningsdetaljer med motiv från djurriket.

JENNY VON PLATEN är antikhandlare och medverkar i varje nummer av A&A.

1. FLOTT FÖR FEST. De första Nobel-priserna delades ut 1901, fem år efter att Alfred Nobel (1833–96) hade gått bort. För att fira 90-årsjubileet 1991 beställde Nobelkommittén en festservis och silversmeden och formgivaren Gunnar Cyrén (1931–2013) anlitades för att rita servisglaset. Vitvinsglasen med grön fot är eftertraktade och ett helt dussin klubbades för

4 200 kr (3 000) på Stadsauktion Sundsvall. Glasen är 19,5 cm höga.

2. PLATS FÖR KREATIVITET. Den danske arkitekten Svend Aage Madsen var inte bara nyskapande inom formgivning av lampor, han ritade även spännande möbler. På Stockholms auktionsverk hade man fått in ett skrivbord i teak med detaljer i mässing, ritat i slutet av 1950-talet för K. Knudsen & Søn. Ett vinnande bud på 22 357 kr(15 000) avgjorde saken.

3. ITALIENSK DESIGN. Elio Martinelli (1921–2004) utbildade sig konstnärligt i Florens och startade sedan företaget Martinelli Luce i staden Lucca. Han lanserade lampan Serpente tavolo i krom och vit akrylplast 1965. På Bruun Rasmussen klubbades ett exemplar för 3 250 kr (4 650). 46 cm hög.

4. FINLÄNDSK FORM. Den finländske keramikern Birger Kaipiainen (1915–88) har formgivit det magnifika stengodsfatet med svarta vinbär, fläderbär, äpplen och plommon. Intresset var stort på Auktionshuset Hørsholm och budgivningen höll i sig upp till 143 000 kr(47 000–54 500). 52 cm brett.

5. FANTASTISK FÖRVARING. Hela 230 cm är sideboardet med fronter fanerade med jakaranda och en tydlig ådring som löper utan avbrott. Formgivningen står möbelarkitekt Ib Kofoed-Larsen (1921–2003) för och snickeriet är utfört på Faarup Møbelfabrik. Möbeln fick en ny ägare via Auktionshuset Hørsholm för 28 000 kr

(31 000–39 000). Cites-certifikat (för jakarandan) medföljde.

6. EN GODBIT FÖR SAMLARE! Det var många Svenskt Tenn-diggare som hajade till när de fick se bordsplateaun i tre delar med mässingsram och blomdekor i glas. Den är inköpt på Svenskt Tenn i början på 1950-talet och avbildad på ett välkänt foto från butiken. Intresset lät inte vänta på sig. Budgivningen på Uppsala auktionskammare höll i sig ända upp till 19 000 kr

(4 000–6 000). Den stora plateaun är 56 x 25 cm och de mindre 29 x 29 cm.

7. RARITET I TRÄ. Träfågeln av den danske konstnären och möbelarkitekten Jacob Hermann (1910–95) kallas för Snurrefu