Expertpanelens svar på dina frågor om antikviteter

8 min läsning

Redaktör MARIE KEITES

ANTIKFRÅGAN

FINA FISKEN!

SKRIV TILL OSS!

Denna keramiktavla av Stig Lindberg har jag ärvt av min farfar som dog 1970. Det har berättats att han fick den för sitt arbete inom kooperationen, som han var med att starta i Kalmar. Tavlans mått är 10 x 60 cm. Går det utifrån baksidan se vilket år den tillverkades? Tacksam för en värdering!

Gerd

SVAR: Gustavsbergs Porslinsfabrik grundades 1825 och kom 1937 att ingå i Kooperativa Förbundet (KF) som var porslinsfabrikens största kund.

Stig Lindberg (1916–1982) hade sin första kontakt med Gustavsberg 1936 och blev sedan konstnärlig ledare under åren 1949–1957.

Väggplattan Fisken i fajans är tillverkad omkring 1950-talets senare del. Den är utförd i en begränsad upplaga om 40 och detta är nr 7. Dekoren är målad i en typisk Stig Lindberg-stil. Färgsättningen kan variera och det är olika porslinsmålare som har utfört den.

Den är signerad med studiohand samt målarens signatur på baksidan och Stig L på framsidan. Jag tror inte att väggtavlan enbart tillverkades för tjänstemännen inom Kooperativa Förbundet utan ingick i en speciell serie som var till försäljning.

Värde omkring 20 000–25 000 kr vid en auktion på något av de bättre auktionshusen.

Börje A Y Åkerblom

MÅNADENS
FYND!

LEKSAK MED ANOR

Tack för era värderingar av spännande objekt! Själv har jag ärvt en dockbäddsoffa i trä av min mamma. Den kan dras ut och göras större. Längd 45 cm, bredd 17 cm och höjd 18,5 cm. På undersidan är skrivet vilka som innehaft soffan. Alla har fått soffan vid 1 års ålder – mormorsmor 1864, mormor 1887, moster 1910, mamma 1923, jag själv 1950 och min syster 1958. När kan den vara tillverkad, i vilken stil och har den något värde?

Ulla H

SVAR: Det var allt en rolig liten docksoffa! Den ser ut att vara tillverkad i mitten av 1800-talet vilket stämmer med din berättelse.

Träslaget är björk och stilen kan kallas både Karl Johan, senempire eller till och med biedermeier. Helt säkert är den svensk. På auktion skulle jag tippa att det handlar om en tusenlapp.

Peder Lamm

KINESISKA FLODLANDSKAP

Jag har ärvt tolv vackra tallrikar från mina föräldrar. De är hela och rena men några är lite kantstötta. Tallrikarna saknar stämplar. Vill gärna sälja, men var?

Annika

SVAR: Om du skulle välja att behålla tallrikarna kan