Kära tomten ...

2 min läsning

De bästa klapparna har både SJÄL OCH PATINA och är snällare mot både plånboken och miljön. Här är redaktionens önskelistor – att få själva eller ge bort – från nätauktionerna.

MARI JANSON

EDITIONSCHEF

1. Till tedrickaren. Sött frukostset Mallorca från 1961, Arthur Percy för Gefle i tre delar. 350 kr (500), Gästriklands Auktionsbyrå.

2. Älskar kartor! Inramad 1700-talskarta, ca 50 x 60 cm, 1 800 kr (1 200), Crafoord Stockholm.

3. Ingen kan ha för många ljusstakar.

Två i mässing från 1700-talet för bara 400 kr (800), Auktionshuset Kolonn.

4. Ballongflaska från 1700-talet. Fin karaff för vatten eller vin, 1 800 kr ( 2 000) , Stockholms Auktionsverk.

5. Tick tack, tomten. Cartiers Tank från 1980-talet, 13 600 kr (8 000), Göteborgs Auktionsverk.

6. Strålande jul. Ring med odlad pärla och briljantslipade diamanter, återrop ( 6 000) , Bukowskis.

7. Röda drycker. Vinglasen av Monica Bratt för Reijmyre, designade runt 1950, är en perfekt julklapp. Åtta glas, 600 kr (inget utrop), Dalarnas Auktionsbyrå.

OSCAR FJELLMAN

ART DIRECTOR

1. Festliga manschettknappar av Björn Weckström, Polaris, i silver från 70-talet. 1 100 kr, (1 500), Stockholms Auktionsverk.

2. Spöke heter Gweilo song på kinesiska. Det är också namnet på denna drömlampa från Parachilna. 6 573 kr , (2 000), Stockholms Auktionsverk.

3. Italienska lampor är verkligen något utöver det vanliga och Flos är ett praktexempel, här deras golvlampa Luminator av Achille Castiglioni.

2 700 kr, (1 800), Lysekils Auktionsbyrå.

4. Vilket verk som helst av Sara-Vide Ericson får gärna ligga under granen! Här litografi numrerad 118/120 med namn Mapstand som landade på 4 500 kr, (6 000), Stockholms auktionsverk.

5. Fulvio Bianconi är en ny upptäckt för mig. Han gjorde de vackraste saker i glas för Venini. Vas, 49 400 kr, (inget utrop), Quittenbaum Art Auction.

6. Till pedanten. Jag vill sortera ALLT, du känner säkert också en sådan. Låt inslagningen vara själva grejen och fyll med favoritgodis! Skrin i allmoge från 1800-talet, 400 kr, (600), Gomér & Andersson Norrköping.

7. Finns det hjärterum så finns det stjärterum vill jag leva efter, och