Internationel la au k t i o ne r

Elegant möbelkonst och dyrbara detaljer. Erik Bilén hittar skatter på internationell auktion.

1. LYX FRÅN 1630-TALET. Tvättservisen med handkanna och tillhörande fat av förgyllt silver är stämplad i Nürnberg 1636–39. Servisen beställdes av den framstående adelsfamiljen Harsdorf von Enderndorf som lät silversmeden dekorera både kanna och fat med familjens vapensköld. Ända fram till 1994 har delarna ägts av familjemedlemmar i den välkända släkten. Nyligen såldes servisen på Koller till ett slutpris på 419 000 kr(482 000–722 000).

2. MOTIV FRÅN DJURRIKET. Förr fanns inga konventioner för hur ett handtag skulle se ut och överlag var formgivningen mer lekfull i äldre tider. Se bara på handtaget av brons från slutet av 1600-talet eller början av 1700-talet, som är utformat som ett slingrande vattendjur. 6 600 kr (6 300) blev högsta bud på Bruun Rasmussen.

3. HOLLÄNDSKT I FRANKRIKE.Det förstklassiga kabinettsskåpet i barock är tillverkat i Frankrike under slutet av 1600-talet. Skåpdelens intrikata mönster med växtlighet, insekter och fåglar av fruktträ, ebenholts och ben är skapat med en avancerad inläggningsteknik som kallas marketeri. Tekniken har sitt ursprung i Holland, medan den förfinades i Frankrike under 1600-talet. Skåpet betalades med

1 266 000 kr(1 084 000–1 627 000) på Christie’s.

4. ORDEN FRÅN 1400-TALET. Ordensmedaljer kan kosta stora pengar och när de mest eftertraktade kommer ut till auktion är intresset stort. Ordre de la Toison d’or, på svenska kallad Gyllene skinnets orden, är en spansk orden som instiftades 1429 av hertig Filip den gode av Burgund. Ordenstecknet har som huvuddel en gyllene vädur som är upphängd i en eldsflamma. Exemplaret som dök upp på Piguet kostade sin nya ägare 546 000 kr(61 000–85 000).

5. PÅVENS KONSTNÄR. Målningen med motiv av Madonnan och barnet är utförd av Bernardino di Betto di Biagio (1454–1513), även kallad Pintoricchio. Pintoricchio var en av de ledande italienska konstnärerna under senare delen av 1400-talet. Bland annat fick han i uppdrag av påve Sixtus IV att dekormåla delar av Sixtinska kapellet i Vatikanen. Madonnan och barnet fick ett slutpris på 531 000 kr

(352 000–470 000) på Sotheby’s.

6. SKÅL FÖR JULEN. Bägaren av silver och röd emalj, som är tillverkad i Sankt Petersburg omkring år