Fyndat på

STADSAUKTION

JUL I STUGAN

Pynt, klappstips och vacker inredning som skapar rätt stämning. Erik Bilén har valt ut julens godbitar från stadsauktionerna!

1. SÄTT FÄRG PÅ GRANEN. Julgranskulorna har hängt med sedan mitten av 1900-talet. Som julgransdekoration dök glaskulan upp under 1800-talet. (Helsingborgs Auktionskammare) Utropspris 600 kr. Klubbat pris 450 kr.

2. PERFEKT TILL RÖDA JULÄPPLEN. Vrilskålen med naturligt sliten originalmålning är daterad 1873. Vrilskålar, som också kan kallas knotskålar, är kända åtminstone sedan medeltiden. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 1 300 kr.

HÅLLBART

3. STÄNDIGT MODERN. Soffan från Norrgavel har varit i produktion sedan firman startades 1993. Den enkla och stilrena formen är en modern blinkning åt den gustavianska stilen. Denna tvåsitsiga variant mäter 145 cm.

(Stockholms Auktionsverk) Utropspris 8 000 kr. Klubbat pris 10 700 kr.

FYND!

4. OMSLUTANDE FÅTÖLJ.Arne Jacobsens (1902–71) klassiska fåtölj Ägget premiärvisades 1958 på SAS Royal Hotel i Köpenhamn. Auktionens exemplar av senare tillverkning är klätt med grå tygklädsel. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 15 000 kr. Klubbat pris 14 500 kr.

5. TJUSIG FOT. Julgransfoten Mignon från mitten av 1900-talet kommer från schweiziska Bulach. Julgranar förekom i högreståndsmiljö redan under 1700-talet. (Crafoord Auktioner) Utropspris 500 kr. Klubbat pris 351 kr.

6. LITEN MEN NAGGANDE GOD. Senbarockspegeln med en höjd på 64 cm kommer sannolikt från Göteborg. Den har mycket gemensamt med speglar från Göteborgsfirman Buch & Echtler, särskilt krönformationen. (Uppsala Auktionskammare) Utropspris 4 000–5 000 kr. Klubbat pris 2 000 kr.

7. FINT FÖR KAKORNA. Plåtburken med litograferat mönster av tomtar är tillverkad av Gevalia under första delen av 1900-talet.(Stadsauktion Sundsvall) Utropspris 500 kr. Klubbat pris 350 kr.

8. ÄLSKAD ALLMOGE.Vackra allmogemöbler passar så klart hela året, men nog gör de sig lite extra bra denna tid på året. 1800-talsskänken, som till stora delar har originalmålningen kvar, har sitt ursprung i Hälsingland. (Hälsinglands Auktionsverk) Utropspris 5 000 kr.

Klubbat pris 2 700 kr.

9. ELEGANT TILL EN AMARYLLIS. Porslinsurnan i empir från första halvan av 1800-talet är sannolikt fransk. Formen är i det närmaste direkt kopierad från den klassiska antiken. (Metropol Auktioner) Utropspris 1 000 kr. Klubbat pris 1 400 kr.